Acerola (Malpighia glabra) ovoce s vysokým obsahem vitamínu C

Acerola

Latinský název Malpighia glabra
Další názvy: Malpígie, Barbadoská třešeň

Z Aceroly užíváme červené plody, bohaté na vitamín C. Nejčastěji se Acerola používá ve formě kapslí, prášku, nebo v sušené podobě.

Acerola – popis rostliny

Acerola patří mezi stálezelené, husté, nepopínavé stromy, které můžeme najít ve Střední a Jižní Americe, především v oblastech Barbadosu a Antil. Často se jí také říká antilská nebo barbadoská Acerola barbadoska třešeň

třešeň. Postupem času se Acerola začala pěstovat v Austrálii, Africe i Asii. Nyní se pěstuje se v pásmu tropů i subtropů po celém světě. Strom je už po tisíce let považován za posvátný a to díky svým červeným plodům, které vznikají po odkvětu krásných červeno-růžových květů.

Plody Aceroly mohou připomínat třešně. Velikost plodu je kolem 3 centimetrů. Nejdříve jsou plody žlutavé, blížící se období sklizně mění barvu plodu na červenou. Sytá červená barva, lesklá a hladká slupka, přímo vybízí k ochutnání plodu za syrova. V takovém případě vás překvapí lehce nakyslá chuť, podobná citronům. Výrazná, přitom lahodná chuť v sobě ukrývá neuvěřitelné množství vitamínu C. Plody Aceroly se konzumují syrové, vařené, zpracovávají se do džusů, džemů, vín, ovocných pyré a používají se jako přísada do různých omáček.

Co se sbírá s Aceroly

Z Aceroly sbíráme pouze plody v době, kdy mají sytě červenou barvu a jejich slupka je lesklá, hladká.

Acerola a její léčivé účinky

Plody Aceroly jsou nejbohatším zdrojem přírodního vitamínu C na celém světě. V sobě má až o třicetkrát více množství vitamínu C, než pomeranč. Vitamín C zlepšuje vstřebatelnost účinných látek medicinálních hub, lidským organismem.

Acerola pomáhá udržet normální funkci imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm. Díky přirozenému zdroji vitamínu C přispívá k normální funkci imunitního systému.

Mnoho vitamínů a minerálů obsažených v Acerole pomáhá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Velké množství minerálů pomáhá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Acerola přispívá k regeneraci redukované formy vitamínu E. Pomáhá při vstřebávání minerálů a vitaminů, především zvyšuje vstřebávání železa.

Acerola pomáhá k:

• správné funkci krevních cév
• správné pevnosti kostí
• správné funkci chrupavek
• zdravým dásním
• krásné a zdravé pokožce
• posilnění zubní skloviny
• normálnímu energetickému metabolismu
• správné činnosti nervové soustavy
• psychické činnosti

Tradiční lidová medicína doporučovala kyselé plody Aceroly při léčbě kašli, nachlazení, průjmech, úplavici či jaterních chorobách. Plody Aceroly se přidávají do nápojů, dezertů a Acerola je stálozelený strom ze střední a jižní Ameriky. Z Aceroly se též připravuje chutné víno.

Acerola přírodní vitamín CDále pomáhá k ochraně buněk před volnými radikály, působí jako prevence proti chřipce a nachlazení, má silné protizánětlivé účinky, podporuje pravidelnou stolici a upravuje trávení, pročišťuje a podporuje správnou činnost močových cest a ledvin.

Normalizuje hladinu cukru v těle, pomáhá při správném vstřebávání cukru v těle, patří mezi významné látky odstraňující stres a podporuje lepší kvalitu spánku.

Acerola se hojně využívá také v kosmetice. Ovoce je přírodní prevencí proti lámání nehtů a vypadávání vlasů, pomáhá při léčbě akné, snižuje výskyt vrásek, pigmentových skvrn, zmírňuje některé druhy ekzémů a alergií.

Acerola je výborná proti vzniku zubního kazu a patří mezi nejlepší prevenci proti vzniku osteoporózy, rakoviny především plic a cévních či srdečních onemocnění.

Acerola a hlavní léčivé složky

Acerola rovněž obsahuje celou řadu vitaminů a minerálů. Například obsahuje vitamíny skupiny B, betakaroten, vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, E, minerály jako např. draslík, hořčík, zinek, vápník, železo, měď, fosfor, dále pak glukózu, fruktózu, sacharózu a další nepostradatelné bioflavonoidy, antioxidační látky jako fenoly, fenolické pigmenty (pelargonin, malvidin), querciny, kaempferol, fenolické kyseliny ‒ p kumarická, ferulická, kávová, dále antokyaniny aj.

Acerola a její použití

Acerola se v brazilském lidovém léčitelství používá ke zmírnění zánětů a krvácení, na posílení srdce. Má také silné diuretické účinky, stimuluje játra a ledviny a podporuje činnost srdce.

Acerola obsahuje velké množství prospěšných látek, podporuje imunitu, prospívá cévám, podporuje pevné kosti, snižuje oxidační stres. Extrakt z plodů v prášku – Extrakt z Aceroly v prášku má stejné množství vitamínu C jako prášek v kapslích, ale liší se způsobem užívání. Jedna odměrka (zhruba 500 mg – 2 000 mg, dle síly extraktu) Aceroly se rozmíchá ve sklenici vody a vypije. Acerola se může vmíchat do vašeho oblíbeného smoothie, čaje nebo třeba do ovocného pyré. Extrakt z plodů v prášku má lehce nakyslou chuť a zvládnou ho bez potíží vypít také děti.

Pro koho je extrakt z plodů v prášku vhodný: Pro všechny uživatele přírodních produktů, kteří neradi konzumují kapse. Tato forma je skvělá pro podání malým dětem.

Doplněk stravy v kapslích – V České republice se hojně užívá sušený prášek v kapslích. Kapsle se užívají ideálně na lačno, minimálně 30 minut před jídlem nebo hodinu po jídle. Kapsle se dají snadno polykat. Zapíjejte je množstvím vody nebo jinou tekutinou.

Doplněk stravy Acerola není určený pro těhotné a kojící ženy a pro děti mladší 3 let. Nepřekračujte denní dávkovaní uvedené na obale. Při nadměrném dávkování může dojít k nevolnosti, střevním problémům či nespavosti. Produkt je pouze doplňkem stravy, není náhradou pestré stravy.

Pro koho jsou kapsle Aceroly vhodné: Pro všechny, kteří chtějí nastartovat svůj imunitní systém, doporučuje se při léčbě běžných civilizačních onemocněních, sepsaných výše. V případě kontraindikací se neprodleně obraťte na svého lékaře.