Moringa olejodárná (Moringa oleifera) je považována za zelený diamant mezi léčivými stromy

Moringa olejodárná

Latinský název: Moringa oleifera

Úžasná Moringa olejodárná je považována za zelený diamant mezi léčivými stromy. Má antioxidační účinky a pomáhá proti stárnutí.

Moringa olejodárná – popis rostliny

Moringa je považována za zázračný strom a ne nadarmo se jí říká zelený diamant. Mezi domorodci se uctívá jako elixír života. Původem je z oblastí jižních Himalájí. Odtud se rozšířila do všech subtropických a tropických oblastí celého světa. Pro tento strom je velmi důležitý dostatek sluneční energie. Poznáme jej podle hnědého kmenu, o tloušťce 30 cm. Jeho koruna je neuspořádaná, s visícími větvemi. Maximální výška je dvanáct metrů.

Pro léčivé účinky se pěstuje a seřezává jen do výšky jednoho metru do tvaru praktického keře. Pokud má Moringa nedostatek vody v období suchu, přežívá díky hlízám na počátcích kořenů, kde shromažďuje vodu.

Listy jsou dlouhé až šedesát centimetrů. Strom kvete uspořádanými květy o délce kolem třiceti centimetrů. Plody dozrají až po třech měsících. Pěstuje se především pro své kořeny, listy i plody. Sušené části Moringy domorodci užívali v období nedostatku potravy.

Moringy existuje mnoho druhů. Nejvíce léčivá je však Moringa olejodárná. Valná většina druhů tohoto stromu roste na Arabském poloostrově, v tropické a subtropické Africe, na Madagaskaru či na indickém subkontinentu.

Co se sbírá z Moringy olejodárné

Moringa se sbírá pro své listy, plody i kořen. Používá se v sušené podobě. Pro léčivé účinky je pěstována na plantážích v subtropických oblastech.

Moringa olejodárná a její léčivé účinky

Moringu znají lidoví léčitelé už od dob staroindických véd. Staří Indové ve starověku věřili, že má v medicíně nezastupitelnou úlohu a mohou jejím prostřednictvím člověka zbavit velkého množství onemocnění. Moringa je v tropických a subtropických oblastech třetího světa považována za nejúčinnější rostlinu. Listy se jedí v syrovém či vařeném stavu a jedná se o dostatečně vydatné jídlo pro tamní lid.

Listy se suší do zásoby, aby mohly být upotřebeny v období hladu. Na západě není bylina zatím tolik známá. Do podvědomí se dostává pomalu. Účinky jsou jí připisovány především pro pleť, na žaludek a na obnovu energie a zlepšení spánku.

Moringa oleifera obsahuje celou řadu vitaminů, minerálů, stopových prvků a esenciálních aminokyselin. Jde o potravinu, kterou mohou užívat všichni lidé se zvýšenou spotřebou živin a vitálních látek, především v období stresu, u žen během kojení či posléze ve fázi menopauzy.

Jako bylina je doporučována osobám s chronickým onemocněním. Moringa oleifera obsahuje vysoký podíl bílkovin, proto je doporučována i pro vegetariány a vegany.  Díky antioxidačním účinkům se používá pro očistu organismu. Působí pozitivně na imunitní systém.

V lidovém léčitelství se používá pro své protizánětlivé a antibiotické účinky. Příznivě působí při problémech se zažíváním. Likviduje břišní parazity. Pomáhá lidem s onemocněním dny a revmatu. Má zmírňující účinky, proto se používá proti bolesti. Moringa oleifera snižuje vysoký krevní tlak, pomáhá udržovat jeho správnou hladinu, rovněž pomáhá diabetikům při léčbě cukrovky a pomáhá udržet správnou hladinu cukru v krvi. Je také prevencí proti nádorovým onemocněním.

Moringa se také používá v kosmetickém průmyslu. Má silné antibakteriální a ozdravné účinky, proto se používá při léčbě ekzémů, akné a dalšího onemocnění pokožky.

Moringa oleifera snižuje cukr v krvi, krevní tlak a obsahuje mnoho vitamínů, stopových prvků a dalších prospěšných látek

Hlavní léčivé účinky Moringy olejodárné

 • posiluje imunitní systém
 • pomáhá k lepšímu trávení
 • hubí parazity z těla
 • zpomaluje stárnutí
 • má silné protizánětlivé účinky
 • snižuje riziko hypertenze a diabetu
 • zpomaluje stárnutí
 • detoxikuje organismus
 • pomáhá při zánětlivých onemocněních
 • má antibakteriální a protiplísňové účinky
 • chrání před volnými radikály
 • chrání srdce před onemocněním
 • pomáhá jako prevence před nádorovým onemocněním
 • zvyšuje libido
 • zmenšuje jizvy od akné
 • pomáhá léčit akné a ekzémy
 • má antiage účinky na pleť


Moringa olejodárná a její použití

Moringa se u nás nabízí ve formě prášku i tablet. Ty jsou doslova nabité velkým množstvím vitaminů, minerálů a proteinů. Moringa pomáhá sportovcům, osobám v rekonvalescenci, dětem, seniorům, vegetariánům i lidem s nadměrným stresem. V rostlině nalezneme podstatný podíl nenasycených mastných kyselin, stopových prvků a aminokyselin. K dostání je také chuťově výborný čaj.

Při nadměrném užívání Moringy může dojít k projímavým účinkům, dále může způsobit hypoglykémii, nevolnost, zvracení, průjem i alergické reakce.

U nás nakoupíte Moringu prášek a kapsle s mimořádně vysokou hodnotou ORAC* – více než 50.000 µmol TE / 100g, dále Moringu čaj a čistý 100% olej, který můžete využít v kuchyni nebo jako kosmetický přípravek a také Denní krém s moringovým olejem, který je zákazníky velmi oblíben.

*Schopnost látky neutralizovat volné radikály, je dána tzv. hodnotou ORAC (absorpční kapacita kyslíkové radikály). Čím vyšší je hodnota ORAC, tím silnější jsou antioxidační vlastnosti.