Perilla – zázračná bylina tlumící alergické reakce

Trpíte alergií, astmatem, chronickou bronchitidou nebo atopickým ekzémem? Pak své zdravotní obtíže jistě rádi zmírníte. Možná vám k tomu pomůže právě Perila křovitá – bylina vydávaná za asijský zázrak, u níž lékařské výzkumy prokázaly antioxidační, antibakteriální a antiseptické účinky. Dobrá zpráva je, že si ji vypěstujete třeba doma v truhlíku.

Perilla křovitá – nebo chcete-li divoká bazalka či snad purpurová máta, je v našich končinách poměrně neznámá jednoletá bylina původem z Číny a Indie, která svými listy připomíná něco mezi kopřivou a mátou. K dostání jsou dva druhy této rostliny – se zelenými nebo červenými listy. Kromě toho, že je poměrně okrasná, tkví její přínos zejména v léčivých vlastnostech. Působí protizánětlivě a mírní či dokonce zabraňuje otokům sliznic způsobených např. sennou rýmou.

Antialergická bylina

Vědecké testy odhalily, že některé látky obsažené v Perille jsou tytéž, jaké se aktivují při protizánětlivých či antialergických reakcích. Jedná se o apigeninalfapinenbetasitosterolmyristicin a některé další sloučeniny. Užívání výtažků z Perilly se osvědčilo i v případě přecitlivělosti na některé složky jídla (potravinové alergie) nebo při léčbě atopické dermatitidy. Navíc je tato bylina, ať již ve formě zeleného koření nebo v podobě potravinových doplňků, vhodná pro všechny věkové kategorie. Lze ji tedy podat i dětem.

Perilla nejen pro alergiky

Zmírňuje kašel, pomáhá při chřipce a nachlazení nebo tlumí horečku. Extrakt z Perily obsahuje vysoké množství esenciálních mastných kyselin, které v těle snižují hladinu cholesterolu a triacylglycerolů. Má silný antioxidační účinek. Je zdrojem vitaminu A a C, obsahuje železo, vápník a draslík, je bohatá na vlákninu a riboflavin. V asijských zemích je pěstování Perilly velice oblíbené, jedná se o bylinku tamní typické kuchyně, známou především z tradičního způsobu přípravy pokrmů mořských plodů. Její listy mají štiplavou citronovou příchuť, díky níž se skvěle hodí jako přísada do nejrůznějších salátů nebo jako koření.

Perilla čaj a olej

Listy Perilly je možné sklízet po celý rok. Suší se ve stínu. Není tedy problém připravit z nich perillový čaj a ten popíjet při nachlazení, výskytu alergické reakce nebo jen čistě preventivně. Pokud ale nepatříte k nadšeným zahrádkářům a neholdujete ani příležitostným pěstebním pokusům, nevěšte hlavu. Výtažky z Perily lze užívat formou potravinových doplňků, což je v naší uspěchané době výhodné. Neztrácíte totiž čas. Např. Omega 3 Perilla olej obsahuje v jedné kapsli 500 mg čistého perillového oleje, který ve srovnání s jinými rostlinnými oleji má vůbec nejvyšší podíl biologicky aktivních polynenasycených omega 3 mastných kyselin.

Perilla a bio zahrada

Perilla si jistě najde místo na každé bio zahrádce. Její zelené nebo červené listy (podle zvolené odrůdy) jsou velmi dekorativní. Jelikož je jednoletá, je třeba její semena každý rok znovu zasadit. Je citlivá na mráz, proto ji sadíme až v dubnu poté, co přejdou jarní mrazíky. Má ráda slunné stanoviště, jinak je nenáročná. Pakliže jste zdraví, netrápí vás senná rýma, netrpíte atopickou dermatitidou, zánětlivým onemocněním ani potravinovou přecitlivělostí a rádi zahradničíte, vždy máte možnost zasadit Perillu jen pro potěchu oka či svých chuťových buněk. V tom případě vám přejeme mnoho příjemných kulinářských zážitků.