Lopuch větší (Arctium lappa)

Lopuch větší je, jak už samotný název napovídá, bylina vyššího vzrůstu, která může dosahovat výšky až 2,7 m. Má obrovské listy, které svou plochou zabírají významný prostor. Tato rostlina kvete fialovými květy, které se sjednocují do shluků. Květ je tvořen mnoha listeny, které vypadají jako samostatné háčky. Díky tomu je právě tato bylina rozšiřována zvěří v její srsti kde se zachytí na dlouhé vzdálenosti.

Lopuch větší je dvouletá rostlina, roste především v půdě bohaté na dusík od poloviny léta do začátku podzimu. Pochází od Středozemního moře, hojně roste ve Skandinávii, Britských ostrovech, Rusku, Středním východě, Číně a Indii, Japonsku. Lopuch je velmi zajímavou potravou pro housenky, které jsou schopny ožírat jeho bohatě narostlé listy, dokud zbude jen stvol.

Sušený kořen Lopuchu velkého obsahuje sirné sloučeniny, acetylen, polyacetylen.  Semena obsahují arctigenin, který ukázal velmi silné aktivity in vitro proti viru chřipky u myší, rovněž tak byl prokázán jeho protizánětlivý účinek. Významným objevem však bylo zjištění, že výtažek arctigeninu ze semen Lopuchu většího, snižuje in vitro protinádorové aktivity u myší.

Lopuch vetší (Arctium lappa)Lopuch větší (Arctium lappa) se v tradiční medicíně používal již před mnoha lety k léčbě mnoha onemocnění, zejména artritidy, diabetu (cukrovky), proti vypadávání vlasů. U zvířat bylo zjištěno, že napomáhá snížit hladinu cukru v krvi, což u lidí nebylo jednoznačně studiemi potvrzeno. Nicméně laboratorní studie zkoumají tyto účinky a dokonce jsou prováděny za účelem zjištění, zda tato bylina dokáže mít pozitivní důsledky při léčbě rakoviny, HIV a ledvinových kamenů.

Za zmínku rovněž stojí, že Lopuch větší je používán jako skvělé diuretikum, vyvolávající pocení a čištění krve. Neoficiální zprávy rovněž zmiňují, že je tato bylina používána kmenem Ojibwa dodnes k alternativní léčbě rakoviny. Lopuch velký lze využít ve stavu olejového macerátu jako přípravek do šampónu a dalších produktů pro vlasy, kde působí velmi blahodárně proti vypadávání vlasů a plešatosti.

Velký význam má v oblasti léčby revmatoidní artritidy, kožní infekce, akné, ekzémům, herpes, vředům, pásového oparu, bolestem v krku, tzv. houserovi.

Používá se:

  • při léčbě artritidy
  • pomoc při diabetu (cukrovce)
  • proti vypadávání vlasů, plešatosti
  • při kožních infekcích, akné, ekzémech
  • při léčbě vředů, herpes, pásového oparu
  • proti bolestem v krku