Atopický ekzém – Atopická dermatitida

Také vás trápí silná svědivá místa na vašem těle?
Zjišťovali jste příčinu a diagnózu a došli jste k závěru, že se jedná o atopický ekzém?
Nezoufejte, naštěstí existuje řešení, jak potlačit tyto příznaky.

Nejprve si řekneme, co to vlastně atopický ekzém je a jak se projevuje. 

Atopický ekzém (atopická dermatitida) je zánětlivé onemocnění kůže. Jedná se většinou o dědičné onemocnění, které se vyznačuje velmi silnou a nepříjemnou svědivostí. Stojí za zmínku, že pravděpodobnost onemocnění u dětí je poměrně vysoká, až 80% a to pokud oba rodiče trpí tímto onemocněním. Pokud onemocněním trpí pouze jeden z rodičů je pravděpodobnost výskytu u dítěte 56%.

Ekzém se vyskytuje na kterékoliv části těla. K atopickému ekzému patří rovněž velmi vysušená pokožka, která trápí děti a dospělé v každém věku. Těmito opakovanými záněty kůže trpí v České republice odhadem až 20% populace. Proto bychom měli tomuto onemocnění věnovat náležitou pozornost, neboť zanedbání prvních příznaků může prohloubit a ztížit příslušnou léčbu a znepříjemnit celkovou pohodu.

Ačkoliv se jedná o vleklé onemocnění a v mnoha případech celoživotní, je zapotřebí se účinně této chorobě bránit. Onemocnění má své střídavé období vzplanutí a klidu. V případě propuknutí nemoci je na vině vždy nějaká „spouštěcí reakce“.

Protože atopický ekzém je určitá alergická reakce těla na vzniklý fyziologický stav, můžeme hovořit o alergenech, které nám toto onemocnění spouští. Mezi nejznámější alergeny patří potraviny, jako vlašské ořechy, kořeněná jídla, vejce, kravské mléko a výrobky z něj, citrusy, některé druhy ovoce, pyl, zvířecí srst, vlněné látky a z drogistických výrobků například některé typy saponátů, mýdel a pracích prostředků, aviváž nevyjímaje.

Co však tuší málokdo, že mezi nebezpečné „spouštěče“ atopického ekzému patří rovněž znečištěné ovzduší a stres. Celkový stav kůže a projevy onemocnění se zhoršují nedostatkem spánku a odpočinku. Spánku a odpočinku zejména proto, že úporné svědění znemožňuje kvalitní odpočinek a spánek a člověk je tak více vyčerpaný než odpočatý.

Velkou měrou má vliv na onemocnění rovněž samotný porod u žen, stejně jako hormonální změny, menstruace, či menopauza.

Co je však dobré vědět, že atopický ekzém se projevuje především na podzim a na jaře. Naopak v  letních a zimních měsících tyto příznaky oslabují. Atopický ekzém se rovněž zhoršuje při chřipkových onemocněních, zánětech horních cest dýchacích, alergické rýmě, angíně a dokonce při zažívacích obtížích. Vliv na průběh ekzému může mít i samotné prořezávání zoubku u malých dětí, včetně zvýšené teploty, stejně tak jako vliv očkování.

Jak se atopický ekzém projevuje?
Základním projevem atopického ekzému je kožní vyrážka obvykle červené barvy, která nepříjemně svědí, rovněž tak může být rozpraskaná a mokvající. Kůže je velmi suchá a vysušená. Zde je zapotřebí dávat pozor zejména u dětí, které si velmi rády svědivá místa škrábou, což vede v důsledku k poškození kůže a zanášení infekce. Onemocnění lze spatřit nejprve na loktech, zápěstích, pod koleny, na obličeji, krku a nártech.

Jak už bylo řečeno, atopický ekzém postihuje všechny věkové vrstvy a začíná v nejútlejším věku. Atopický ekzém lze časově co do projevů rozdělit do 3 základních fází.

1. Fáze – kojenecké období
U kojenců se objevuje zpravidla kolem 3. měsíců stáří. Postiženy bývají nejprve tváře, brada, krk, poté se ekzém rozšiřuje na další částí pokožky. Mezi jeho nejznámější projevy patří červené pupínky s šupinami a puchýřky. Tyto často mokvají. Děti se škrábou a tím vlastně celkový stav onemocnění zhoršují, nehledě na nebezpečí zanesení infekce. Úporné svědění vede k nedostatečnému spánku a vyčerpanosti dítěte. Ve věku 10. měsíců stáří toto onemocnění eskaluje, je to tím, že se děti začínají pohybovat a tím se začínají potit. Ekzém se rozšiřuje i na další tělní oblasti jako podkolenní a loketní jamky. Velkou úlevu pociťují děti ve věku kolem 2 let, kdy toto onemocnění ustupuje u většiny populace. Ústup onemocnění neznamená jeho vyléčení, ale pouze čas na přípravu k další vlně projevů.

2. Fáze – dětské období
Ve druhé fázi projevů atopického ekzému dochází k rozšíření postižených částí těla a to zejména na typických oblastech pro ekzém, jako jsou loketní a podkolenní jamky, krk, zápěstí a hřbet ruky. Velmi silná svědivost pokožky způsobuje nucené škrábání a tím navíc možné zavlečení infekce v důsledku rozedření postižených míst. Naštěstí i zde u poloviny populace dochází kolem sedmého roku k odeznívání onemocnění. Přibližně polovině dětí se však toto onemocnění nezříká a přetrvává až do konce puberty.

3. Fáze – období dospělosti
Přesto, že v tomto období dochází spíše k pokračující fázi onemocnění, nově přibývá zhruba 10% pacientů trpících touto chorobou. Pacienti mívají stejně postižená místa jako v období kojeneckém či dětském, jediný rozdíl je v intenzitě svědění, které bývá podstatně vyšší. Zdrsněná kůže je velmi tvrdá a s oblibou praská, což ztěžuje projev této choroby. Kdo neměl popraskanou kůži, zřejmě těžko pochopí, jak jsou tyto stavy nepříjemné.

Jak se atopickému ekzému bránit?
Opravdu jediným možným způsobem, jak se atopickému ekzému bránit, je učinit vhodná opatření a omezení, která napomohou minimalizovat vzplanutí této choroby. Jak již bylo pojednáno v úvodu Atopická dermatitida je z větší části dědičného původu, proto se této chorobě nelze zcela vyhnout, pokud vám genetický základ toto dal do vínku.

Pomůžeme vám však minimalizovat faktory (spouštěče), které vybuzují projev a působení této nemoci.

Především byste se měli vyhnout –

1. kontaktu s potravinovými alergeny (uvedeno výše)
2. styku s čistícími prostředky, které obsahují známé alergeny
3. minimalizovat ve svém šatníku oblečení ze syntetických materiálů a vlny
4. vyhnout se vodním sportům, koupeli v horké nebo studené vodě
5. omezit pobyt v pylovém prostředí
6. v případě alergie na zvířecí srst, utlumit nadměrný kontakt se srstí zvířat
7. minimalizovat stres a pobyt ve znečištěném prostředí

Naopak, co byste měli podpořit pro úspěšné zvládnutí potíží –

1. speciální a pravidelná péče o vaši kůži pomocí speciálních přípravků
2. sprchovat se ve vlažné vodě (zapomeňte na koupání ve vaně)
3. pečlivé promazání kůže a používání šetrných kosmetických a čistících prostředků

No a když vše o co jste se snažili selže? Potom nezbývá, než navštívit dermatologa, kterému se mimo své onemocnění musíte svěřit i s možnostmi dědičných dispozic.

Dermatolog zpravidla zahájí vaši léčbu, která by měla spočívat v odebrání vzorku vaší kožní tkáně, kterou odešle na histologii. Obvykle vás pošle za alergologem, který se pokusí zjistit příčinné alergeny, které mohou spouštět projevy této nemoci.

Samotná léčba však spočívá v zevním užívání tolik neoblíbených a lidskému organismu nebezpečných kortikosteroidů. Jak už samotný název napovídá jedná se o hormonální látky, které mají na jednu stranu silné protizánětlivé účinky v prvních akutních fázích ekzému, ovšem na druhou stranu mají velké množství nežádoucích účinků, například vznik šedého zákalu, ztenčení a ztráta pigmentace kůže a mohli bychom pokračovat dále. Ovšem bez těchto přípravků se moderní medicína neobejde. Protože kortikosteroidy vám může předepsat pouze lékař, měl by vás mít pod kontrolou a tak případné riziko snížit.

Většina z nás však nezná a nechápe různé významy a složení jednotlivých léčiv. Jak říká jeden věhlasný lékař „to je dobře, jinak by to nikdo nechtěl“. O to více bychom se měli zajímat o to, co jíme a co do sebe dáváme.

Ojedinělým přípravkem, který lze doporučit při slabších příznacích, doléčení a celkovému zahojení akutního projevu ekzému, je Zinková mast. Jedná se o špičkový produkt, vysoké kvality a především absolutně nehormonální, který je na doléčování nejvhodnější.

Na co však nesmíte v žádném případě zapomínat, je udržovat vaši kůži neustále promaštěnou a vláčnou. Protože při atopickém ekzému je pokožka vysušená, je potřeba ji intenzivně promašťovat. V minulosti se užívaly krémy, ale bylo zjištěno, že nejlepší hydrataci dodá pokožce tělové mléko, jehož procentní faktor vlhkosti je několikanásobně vyšší než u krémů.

Proto zapomeňte na vepřové sádlo. Nejen, že by vaše pokožka mírně řečeno zapáchala, ale i samotné vstřebávání by bylo poměrně slabé.

Namísto toho používejte speciálně vyvinuté tělové mléko ESKIMO Akut na atopický ekzém. Toto tělové mléko je uzpůsobeno pro atopiky v každém směru. Skvěle se roztírá, báječně se vstřebává, dokonale osvěžuje pokožku a navíc, dokonale a dlouhodobě hydratuje. Tělové mléko je bez jakýchkoliv barviv, konzervačních látek a parfemace. Proto ho ocení nejen dospělí, ale především děti. Pomozte tak svému tělu překonat tuto nepříjemnou nemoc.

Doporučit lze rovněž doplňky stravy, které pomohou posílit celkovou imunitu těla a schopnost organismu odolávat útočným alergenům. Bez kvalitního imunitního systému můžete léčit cokoliv, ale odezva těla v budoucnu bude vždy negativní. Proto nepodceňujte při tomto onemocnění podporu vašeho imunitního systému.

V praxi se velmi osvědčil olej z Egyptského kmínu (Černý kmín), který pro své široké a blahodárné účinky působí znamenitě.

Pokud vašemu tělu chcete dopřát maximum, vřele doporučíme pobyt u moře a přiměřené slunění, které může zlepšit stav kůže až na několik měsíců.

Závěrem však nezapomeňte na osvědčená pravidla.

  • Základem všeho je silný imunitní systém.
  • Udržujte svou pokožku stále promazanou.
  • Puchýřky, praskliny a mokvající rány nejlépe zvládne Zinková mast.
  • Žijte a jezte zdravě.