Shiitake – Elixír života a houba dlouhověkosti!

Shiitake – Houževnatec jedlý jedinečná léčivá houba pocházející z Asie

Latinský název: Lentinus edodes
Další názvy: Shii-take, Šitake

Shiitake je houba, pocházející z jihovýchodní Asie. Momentálně se o ní mluví jako o zázračné houbě, která pomáhá na řadu onemocnění a hned po žampionu je to nejpěstovanější houba.

Shiitake – popis rostliny

Shii-Take je jedna z nejpěstovanějších a nejoblíbenějších hub nejen v gastronomii, ale také v lidovém léčitelství. Pochází původně z jihovýchodní Asie, která proslavila čínskou i japonskou kuchyni. V češtině ji říkáme Houževnatec jedlý.

V současnosti se hojně pěstuje v Asii na pilinách listnatého dřeva, drcené slámě nebo drcených kukuřičných vřetenech. Její originální chuť a obsah účinných a léčivých látek je až neuvěřitelná.

Houževnatec jedlý patří z gastronomického hlediska k chuťově výrazné houbě, složením k masité konzistenci. Z pohledu lidového léčitelství a lékařského hlediska jde o uznávaný přírodní prostředek pro léčení řady civilizačních chorob.

Shiitake je tradiční houbou v japonském léčitelství, kde nachází své pravé místo více jak dva tisíce let. Pro nás je to přesto exotická houba a považujeme ji za perlu mezi houbami díky originální chuti.

Shii Take je v Asii přezdívána elixírem života nebo houba dlouhověkosti, protože má léčivé vlastnosti. Používá se například pro snížení cholesterolu, potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku, posiluje celkovou obranyschopnost organismu proti virovým onemocněním a má protivirové účinky. Rovněž je zkoumána i jako prostředek v boji proti rakovině.

Shiitake se jí říká podle stromu Passania cuspidata, nazývaného v Japonsku shii a slova take, což je obecné pojmenování pro houbu. Plodnice mají klobouk v průměru 5-12 cm velký. Dužnina je pevná, bílá, s příjemnou houbovou chutí. Rozděluje se rozděluje podle vzhledu plodnic na dva základní typy: „Donko” má silnější dužninu, výrazně rozpraskaný povrch klobouku a je pro svoje vlastnosti považován za kvalitnější a dražší. „Koshin” má klobouk se slabší dužninou a méně rozpraskaným povrchem.

Co se sbírá z Shiitake – Houževnatce jedlého

Sbírá se celá houba, která se následně suší a rozemele na jemný prášek. Ten je dodáván v podobě prášku, který používáme jako doplněk stravy nebo koření, v podobě tobolek nebo jako čerstvá houba, určená pro použití v gastronomii. Houževnatec je výborná houba, která se používá nejen v přírodním léčitelství, ale také v gastronomii.

Shiitake a její léčivé účinky

Shii-Take se používá v tradiční čínské medicíně. Dík staletým zkušenostem byly houby používány k detoxikačním účelům. Tehdejší léčitelé věřili, že houby detoxikují a očišťují játra a ledviny. Proto se

Shitake - Elixír života

houba používala ke každodennímu dietnímu stavu. Z lékařského hlediska je v Číně houbám připisován pozitivní vliv na dlouhověkost a celkovou psychickou pohodu.

Houževnatec jedlý je houba, která obsahuje celou řadu důležitých látek pro lidský organismus. Mezi nejvýznamnější jsou to bílkoviny, vitamíny, minerální látky a řada léčivých látek. Množství těchto složek v plodnicích je dáno použitým kmenem i způsobem zpracování hub. Plodnice obsahují 85-95 % vody, 9 základních aminokyselin, především leucin a lysin, vápník, fosfor, železo, sodík a draslík, vitaminy skupiny B jako je thiamin, riboflavin, niacin a kyselina pantotenová.

Pro lidský organismus je důležitý lentinan, podporující tvorbu bílých krvinek. Obsažený eritadenin má protivirový účinek a snižuje hladinu cholesterolu v krevním séru.

Houževnatec jedlý se používá také v gastronomii, velkou pochoutkou je pak ve špízech, v rýži, zajímavé jsou pro ochuzení šťávy z hovězí nebo vepřové pečeně.


Shiitake a její hlavní léčivé účinky

 • chrání pokožku, snižuje možnost vzniku akné
 • pomáhá proti vzniku zubního kazu
 • působí proti chronické únavě
 • snižuje možnost vzniku alergie
 • chrání klouby, zmírňuje kloubní potíže
 • posiluje srdce
 • čistí trávicí trakt, střeva, játra
 • regeneruje organismus
 • má blahodárné účinky na potenci
 • posiluje obranný systém, zvyšuje imunitu
 • působí proti infekcím, virům a plísním
 • zlepšuje látkovou výměnu
 • má protinádorový účinek
 • čistí organismus a krev od toxických látek
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi

Shiitake a její použití

Výrobky s houbou Shii-Take se dostávají na trh v nejrůznějších formách. Nejčastěji se jedná o kapsle, tinkturu, sušené plodnice aj. Dodržujte doporučené denní dávkování a v případě zdravotních potíží doporučujeme před užitím kontaktovat svého lékaře či lékárníka.

Nežádoucí účinky houby Shii Take – nedoporučuje se užívat osobám, trpícím sníženou srážlivost krve. Působí totiž proti srážení krve. Dále není vhodná pro těhotné a kojící ženy.