100 let od používání inzulínu u cukrovky 1. stupně

100 let od používání inzulínu u cukrovky 1. stupně

Dne 11. ledna 1922 uplynulo 100 let kdy se 14 letý Leonard Thompson stal prvním člověkem, který dostal injekci inzulínu. Když Leonard Thompson dorazil do torontské nemocnice, byl na pokraji smrti, byl v bezvědomí a jeho váha byla na kritické hranici života a smrti. Poté, co dostal dvě injekce vyvinuté mezinárodním výzkumným týmem, byl jeho mladý život zachráněn. Díky práci těchto pánů: Fredericka Bantinga, Johna Macleoda, Charlese Besta a Jamese Collipa již cukrovka 1. typu nebyla rozsudkem smrti.

Od té doby inzulín zachránil miliony životů. Ale i 100 letech po tomto neuvěřitelném průlomu a mnohaPohyb, správná strava může oddálet nebo zastavit nemoc cukrovka pokrocích v léčbě a technologiích léčba diabetu 1. typu stále vyžaduje intenzivní každodenní péči a představuje významnou zátěž pro ty, kteří s tímto onemocněním žijí. Zde je jen jedna malá statistika – dítě s diagnózou diabetu 1. typu ve věku pěti let čelí až 19 000 injekcím do svých 18 let, pokud nepoužívá systém inzulínové pumpy. Bez tvorby inzulínu nedokáží pacienti s 1. stupněm diabetu žít.

Diabetes 2. typu nemáme od narození, není diagnostikován v ranném věku, je to stav, při kterém se tělo stává odolným vůči normálním účinkům inzulínu a postupně ztrácí schopnost produkovat dostatek inzulínu ve slinivce břišní. Tento stav může mít genetické rizikové faktory (přesné genetické příčiny diabetu 2. typu neznáme), ale více je cukrovka 2. stupně spojována se špatným životním stylem, přejídáním, nadváhou, nedostatkem pohybu a sedavým zaměstnáním. Cukrovka 2. stupně se dá “vyléčit” můžeme ji zpomalit nebo úplně zastavit progresi prostřednictvím změny stravování a zvýšením fyzické aktivity.

Trápí Vás cukrovka typu 2 a máte ji v počátcích? A víte o tom, že úpravou jídla, pohybem můžete oddálit další zhoršování o mnoho let nebo také cukrovku v počátku „vyléčit“? Na internetu je mnoho článků k této tématice, dokonce i lékaři v České republice se tímto možným řešením zabývají. Takže, pokud nejste typičtí pacienti, kterým stačí prášky až do konce života a chcete to zkusit jinak, můžete nás kontaktovat. Navedeme Vás na tu jinou cestu…???

Diabethomol doplněk stravy

Diabethomol obsahuje důležité vitamíny, mikronutrienty, antioxidanty a Omega-3 mastné kyseliny ve speciálně formulovaném složení. Tento doplněk stravy je svým složením vhodný pro diabetiky.

Normální hladina cukru v krvi je nezbytná pro udržení zdravých očí, nervů, cév a orgánů. Aby byla zachována plná funkčnost, je potřeba vyhnout se vysokým hodnotám cukru v krvi po jídle. Mimoto mohou být velmi přínosné vybrané vitamíny, mikronutrienty, antioxidanty (selen, vitaminy C a E) a Omega-3 mastné kyseliny.

Diabetomol 1 + 2 obsahuje tyto živiny ve speciálně formulovaném složení, a proto je tento doplněk stravy, pro své složení vhodný pro diabetiky.


Diabethomol 1

Chrom přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi
Selen, vitamíny C a E pomáhají chránit buňky před oxidačním stresem
Vitamín C a hořčík přispívají k normální funkci nervového systému a normálnímu energetickému metabolismu
Vitamin B6 přispívá k normálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu
Zinek přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů
Vitamin B1, B2 a B12 přispívají k normálnímu energetickému metabolismu
Kyselina listová pomáhá snižovat únavu a únavu

Diabethomol 2

Kyselina dokosahexaenová (DHA) přispívá k udržení normálního vidění a funkce mozku
Kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA) přispívají k normální funkci srdce
Předpokladem těchto pozitivních účinků je denní příjem 250 mg EPA a DHA.


Co je inzulin?

Též insulin, inzulín, z lat. insula = ostrov, je hormon produkovaný B buňkami Langerhansových ostrůvků slinivky břišní, který snižuje hladinu cukru v krvi.

Jak šel čas s inzulínem – nejdůležitější milníky:

1869 Paul Langerhans, student Berlínské univerzity, poprvé objevil a popsal Langerhansovy ostrůvky ve slinivce

1920 Frederick Grant Banting, kanadský lékař a vědec v oboru medicíny, zjistil, že by bylo výhodnější izolovat účinnou látku z pankreatické šťávy. Rozhodne se jet do Toronta za profesorem torontské univerzity Johnem J. R. Maclendem, který měl možnost poskytnout Bantingovi univerzitní laboratoře k provádění experimentů. Zároveň mu jako asistent pomáhá student medicíny Charles Herbert Best

Srpen 1921 Bantingovi a Bestovi se podařilo extrahovat “čistý” inzulin z pankreatu psů. Extrahovanou látku zprvu pojmenovali “isletin”, tento svůj objev bezúplatně předali Torontské univerzitě za pronájem laboratoře

Leden 1922 první inzulinové vzorky dostal k použití bostonský diabetolog E. P. Joslin, který vzorky aplikoval 14 letému chlapci jménem Leonard Thompson, což byl první léčený diabetik na světě, přežil ještě dalších 13 let, kdy zemřel při dopravní nehodě.

Květen 1922 započala masivní výroba inzulinu.

Říjen 1923 Frederik G. Banting a John James Rickard Macleod byli oceněni Nobelovou cenou za objevení inzulínu.

Počet diabetiků v ČR se odhaduje více jak 900 000 , počet diabetiků na světě na 382 milionů. Lidí s cukrovkou každý rok přibývá. I pro laika je tedy zcela jasné, jak moc je objev inzulínu důležitý.

Pod čarou, čerpáno z: https://pisecky.denik.cz