Lichořeřišnice a její pozoruhodné vlastnosti (močové a dýchací cesty)

Lichořeřišnice
Latinský název: Tropaeolum majus L.

Lichořeřišnice je jednoletá rostlina, která se hojně vyskytuje jako letnička na pergolách a zahradách. Má však silné antibiotické a další léčivé účinky.

Lichořeřišnice – popis rostliny

Lichořeřišnice patří mezi jednoleté rostliny. Řadíme ji do čeledi lichořeřišnicovitých. Její domovinou je Jižní Amerika. V 19. století se dostala do Evropy po Kolumbových výpravách. Roste i u nás. Na mnohých místech Evropy i celého světa zplaněla. U nás ji nazýváme také kapucínka nebo řeřicha.

Miluje slunná stanoviště a vlhkou půdu. Existuje celá řada druhů, některé druhy jsou vytrvalé byliny. Poznáme ji podle masité, poléhavé či popínavé lodyhy. Dorůstá až do délky kolem pěti metrů, olistění tvoří řapíkaté listy, kvete pětičetnými souměrnými listy. Mají oranžovo-žlutou barvu s červenými pruhy. Plodem je trojpouzdrá tobolka špinavě hnědé barvy. Kvete od května do října. U nás se můžete setkat také s označením rostliny jako řeřicha kapucínská či řeřicha otáčivá.


Co se sbírá z Lichořeřišnice

Řeřicha se používá pro své silné léčivé účinky celá. Využívána je čerstvá šťáva i čerstvá či sušená semena, květy a listy.


Léčivé účinky Lichořeřišnice

Lichořeřišnice obsahuje flavonoidy, glykosid glukotropaeolin – benzylglukosinolát, dále hydrolyzovaný na hořčičný metabolit, glykosidy, hořčiny, minerály jako je železo či mangan a vitamín C.

Lichořeřišnice je velmi oblíbenou rostlinou, která se používá v gastronomii. Její typická chuť ozvláštní například pomazánky, saláty, často se jí i syrová. V průběhu druhé světové války se dokonce využívala jako náhražka černého pepře.

Řeřicha se odpradávna používá v tradiční čínské medicíně, Feng shui. Ta doporučuje rostlinu vysazovat pro harmonizaci energií mezi budovami a zemí. Existuje dokonce stará legenda, která říká, že vysázením 3 těchto rostlin na zahradě, chráníte svůj domov proti zlým duchům.

Řeřichu znali i léčitelé v Americe. Ti jí užívali při léčbě zánětů, při onemocnění horních cest dýchacích a při ostatních dýchacích potížích. Byla skvělým lékem pro špatně se hojící rány. Účinně desinfikuje dutinu ústní, používá se při zánětech dásní, čistění i stimulaci. Dokonce i ajurvéda používala Lichořeřišnici v kosmetických přípravcích. Hojí akné a další rány.

Dříve byla Řeřicha používána jako účinná prevence proti kurdějím. Pro léčebné účely se z ní nejčastěji užívají semena, květy, listy a čerstvá šťáva. Lichořeřišnice je pěstována pro své okrasné účely na balkonech a terasách, a tak máme její silné léčivé účinky přímo na dosah ruky.

Pomůže například pro své silné antibiotické, antibakteriální a antivirotické účinky. Látka glukotropaeolin je vylučována močí a v menší míře dýchacími cestami. Ještě než však naše tělo opustí, působí bakteriostaticky na stafylokoky, streptokoky, salmonely a další. Pomáhá při léčbě zánětu močového měchýře a kladně účinkuje i při zánětech horních cest dýchacích.

Lichořeřišnice se dále používá při potížích se zažíváním. Léčí žaludeční vředy, záněty vaječníků i prostatu. Posiluje imunitu organismu a působí proti infekčním chorobám. Doporučuje se jako prevence před chřipkovým onemocněním formou čajů, tinktury nebo odvarů. Obklady z Lichořeřišnice, masti nebo krémy příznivě působí pro léčbu lišejů, oparů, podporuje růst a zdraví vlasů.

Nežádoucí účinky Lichořeřišnice – kontraindikace nejsou u Lichořeřišnice známy. Při zevním užívání se vyhněte oblasti očí může způsobit popálení.

Lichořeřišnice je skvělým pomocníkem při bolestech hlavy a migrénách. Uvolňuje svalstvo a různých bolestí.

Lichořeřišnice přírodní antibiotikum

Pěstování Lichořeřišnice

Zasazení rostliny se doporučuje v období dubna a května, kdy teploty dosahují kolem patnácti stupňů. Vhodná je pro výsev do záhonů i truhlíků. Řeřicha vykvete asi do třiceticentimetrové výšky. Vysévají se dvě semena na jedno místo a mezi rostlinami dodržujeme pětadvaceticentimetrovou mezeru. Řeřicha je velmi nenáročná rostlina, která má ráda slunné, ale zastíněné plochy.

Hlavní léčivé účinky Lichořeřišnice

• je známá svými širokospektrálními antibiotickými účinky
• podporuje vykašlávání
• uvolňuje dýchací cesty
• je přírodní antiseptikum
• používá se při onemocnění močové a pohlavní soustavy
• odstraňuje žlučové kameny
• vyvolává pocení
• normalizace metabolických procesů
• velmi účinná proti salmonelóze nebo streptokokům
• prevence proti chřipce a nachlazení
• podporuje imunitní systém
• je vhodná pro doléčení zánětů s hrozbou recidivy
• působí blahodárně proti vypadávání vlasů
• účinně eliminuje tvorbu lupů
• působí protizánětlivě na kožní onemocnění


Lichořeřišnice a její použití

Tinktura – jednu polévkovou lžíci nasekaných květů s listy zalijeme 150 ml 40% alkoholu, ideálně vodky a necháme na tmavém místě po dobu 14 dnů odpočívat. Nezapomeneme pravidelně třeseme. Užívá třikrát denně – 2 kapky.

Čaj – jako prevence i pro léčbu nejrůznějších výše uvedených nemocí. Jednu lžičku řezaných sušených listů zalijeme šálkem horké vody, necháme zhruba 10 minut louhovat a poté přecedíme. V případě přípravy čaje z čerstvých listů použijeme dvě lžičky.

Pokud trpíte na záněty močového měchýře vyzkoušejte Manózu (mannose, manosu), Cistus a Lichořeřišnici s křenem. Výsledky se brzy dostaví, ale je také důležité být “v teple”, vyhýbat se sladkému a nezapomenout ani na hygienu a pitný režim.

Pro podporu močových a dýchacích cest