Cistus Incanus (Cist šedavý) málo známá bylina obsahující polyfenoly

Cist šedavý

Latinský název: Cistus Incanus

Cistus Incanus je významná bylinka s blahodárnými účinky na lidský organismus. Bohužel není až tak známá, přesto nám pomůže odstranit z těla bakterie, viry i volné radikály.

Cist šedavý – popis rostliny

Rostlina Cistus incanus z historického HerbářeCistu šedavému se u nás velmi často říká Skalní růže. Tato bylina je pozoruhodná zejména tím, že obsahuje velké množství polyfenolů a důležitých minerálů, jako je vápník, hořčík, zinek, železo.

Ceníme si ho především pro své schopnosti účinně bojovat s různými infekcemi. Cist šedavý řadíme do čeledi Cisteaceae a řady Malvales, tedy slezotvaré. Jeho původ je oblast Středomoří, konkrétně pak Řecko, Turecko a severní Afrika. Je to drobný keř, dorůstající do výšky 1 m s nápadnými bílými až po karmínově zbarvené květy.

Cistus se v dnešní době objevuje ve volné přírodě v oblasti Středomoří a Blízkého Východu. U nás se s ní ve volné přírodě setkat kvůli chladnému klimatu nemůžeme. Přesto se dá poměrně jednoduše pěstovat v nádobách. Přes zimu chráníme v bezmrazé místnosti.

Co se sbírá z Cistu šedavého

Pro lidský organismus jsou ceněné především listy. V těch se nachází nejvíce polyfenolů, které se vyznačují silnými antioxidačními účinky. Neutralizují organismus a působí proti nezvaným látkám v těle. Listy Cistusu se suší při pokojové teplotě nebo uměle do 35 stupňů Celsia.

Cist šedavý a jeho léčivé účinky

Cistus Incanus je velmi ceněný v tradičním lidovém léčitelství. Díky schopnostem zbavovat tělo zánětů, plísní nebo virů, je v současnosti hojně podrobován nejrůznějším výzkumům. Jeho léčivé účinky byly již několikrát vědecky prokázány. Cistus se nyní začíná hojně používat ve farmaceutickém průmyslu. Lékaři jej doporučují jako podpůrnou bylinku k léčbě moderní medicínou.

Hlavní účinné složky jsou polyfenoly, které jsou pro lidský organismus významným antioxidantem. Cistus pomáhá tělo chránit před volnými radikály, které náš organismus ohrožují z okolního prostředí.

Cistus incanus - nenápadná bylinka s velkou silouCist šedavý se používá v tradičním lidovém léčitelství pro své silné antibakteriální účinky. Dále si velmi účinně dokáže poradit s viry, plísněmi. Působí proti zánětům, má silné antiseptické působení. Doporučuje se při zažívacích potížích. Pomáhá zlepšovat trávení, reguluje zažívání.

K Cistu šedavému se váže zajímavá historie. Řečtí mniši na ostrově Athos si všimli, že jejich kozy, které chovají, mají na vousech pryskyřici. Zaujalo je to, a tak zkusili tuto pryskyřici používat. A byla to právě pryskyřice z cistu šedavého. Mniši se začali zabývat touto zajímavou bylinkou a později zjistili, že má silné léčivé účinky.

Doporučuje se také při migrénách a častých bolestech hlavy.  Některými odborníky je díky svým vlastnostem řazen mezi adaptogeny – obvykle léčivé rostliny zvyšující obranyschopnost organismu.

Cist šedavý se doporučuje všem osobám, které jsou pravidelně vystavovány stresu a psychickému vypětí. Zmírňuje dopady stresu na organismus, pomáhá organismu lépe reagovat na stres. Doporučuje se studentům v období zkoušek a lidem, kteří pracují na důležitém úkolu v zaměstnání. Pravidelné užívání Cistu šedavého vás udrží v celkové pohodě, rostlina totiž výborně zbavuje člověka stresu.

Cist šedavý se nejčastěji zpracovává na šťávu. Pití drobného množství jeho tekutiny je vhodné pro každého. Pokud chcete posílit svou imunitu, vyhrát v boji s plísněmi, detoxikovat organismus nebo jen do těla doplnit vitaminy a minerály, je pro vás Cistus Incanus ten pravý.


Cist šedavý a jeho hlavní léčivé účinky

• pomáhá proti plísním, virům a bakteriím
• jde o silný přírodní antioxidant
• pomáhá lépe zvládat stres a psychické napětí
• používá se při trávicích a zažívacích potížích
• pomáhá léčit záněty v těle
• má silné detoxikační účinky
• pomáhá čistit organismus při jarních detoxikačních kúrách
• řadí se mezi přírodní adaptogeny
Cistus incanus - středomořská růže. Cistus bylina proti virům a bakteriím, plísním.

Cist šedavý a jeho použití

Čerstvá šťáva – čerstvé listy vložíme do odšťavňovače. Čerstvou šťávu popíjíme v malém množství každý den pro posílení imunity i pro léčbu zánětů v těle.

Čaj – zalijte 2-3 zarovnané polévkové lžíce cistusu 1 litrem vroucí vody a nechte louhovat po dobu 2 až 10 minut. Pokud chcete jemnější nálev, nechte louhovat kratší dobu, pokud chcete silný čaj, nechte louhovat 5 až 10 minut. Přidáte-li citrón a med, získáte prospěšný a lahodný nápoj.

Pokud nejste příznivci čaje vyzkoušejte Sanct Bernhard Cistus pastilky – 180 pastilek. Pastilky jsou praktické, chutné a obsahují extrakt z Cistusu, Zinek a přírodní vitamín C z třešně Aceroly. Všechny tyto tři složky podporují správný imunitní systém.

Zajímavá poznámka na konec…
Nedávno nás kontaktovala zákaznice, která na naše doporučení vyzkoušela kombinaci Cistusu + Mannosy a Lichiořeřišnice s křenem a podařilo se ji “vyléčit” zánět močového měchýře způsobený bakterií E.coli.