Resveratrol – polyfenol z rostliny Křídlatky kopinaté

Resveratrol patří do skupiny polyfenolů, nachází se v mnoha rostlinách a je součástí imunitního systému rostlin. Polyfenoly mají antioxidační vlastnosti, chrání tělo před škodlivými látkami – volnými radikály a tím mohou předcházet různým onemocněním jako jsou srdeční onemocnění, diabetes, Alzheimerova choroba  či rakovina.

Přírodní látku resveratrol najdeme ve slupkách a v jadérkách modré vinné révy (resveratrol se nachází také v bílé vinné révě, ale ve velmi malém množství oproti modré vinné révě), v arašídech, v rybízové slupce a jadérkách, v borůvkách, moruších, kakau a také v rostlině, která se jmenuje křídlatka kopinatá. Křídlatka kopinatá je léčivá rostlina, která nachází velké uplatnění v tradiční japonské (Kampo) medicíně a indické medicíně.

Resveratrol se vyskytuje ve dvou formách: cis- a trans-, trans-resveratrol je biologicky aktivnější forma, tedy pro tělo vysoce vstřebatená forma a pokud uvažujete o koupi resveratrolu, ve složení hledejte extrakt trans-resveratrolu. Extrakt se také může nazývat “cholikan”.

Francouzský paradox. Říká Vám to něco? Francouzi i přesto, že konzumují potraviny bohaté na nasycené tuky, mají nízký výskyt kardiovaskulárních chorob. Pijí hodně vína… červeného vína. Červené víno obsahuje látku resveratrol. Nejstarší studie, které prováděl Dipak K. Das z univerzity v Connecticutu jsou sice velmi kontroverzní, ale novější studie jsou přínosné:

Klinické studie uvedené v tomto přehledu ukazují, že terapeutická účinnost resveratrolu závisí na několika faktorech. Resveratrol byl účinnější u některých typů rakoviny než u jiných. Zdá se například, že epigeneticky snižuje expresi některých genů souvisejících s rakovinou prsu, ale způsobuje závažné nežádoucí příhody specificky u pacientů s mnohočetným myelomem. Obrovské množství preklinických údajů podporujících použití resveratrolu jako chemopreventivních nebo chemoterapeutických látek vyžaduje další klinické studie. Léčba pacientů s AD a mrtvicí byla přínosná ve všech třech předložených klinických studiích, což naznačuje, že resveratrol by byl účinnou léčbou neurologických poruch. V zájmu ověření tohoto trendu však musí být provedeno více klinických studií v této oblasti. Bylo zjištěno, že resveratrol je prospěšné pro pacienty s kardiovaskulárními poruchami, ale možná i v některých demografických oblastech než u jiných, neboť nebylo zjištěno, že jsou účinné u osob s extrémní nadváhou a škodlivých u schizofrenních pacientů. U diabetických pacientů byl resveratrol schopen zvýšit citlivost na inzulín, snížit hladinu glukózy v krvi a pozitivně regulovat několik dalších biomarkerů spojených s diabetem”. Terapeutický potenciál resveratrolu: přehled klinických studií – Adi Y. Berman ,Rachel A. Motechin ,Maia Y. Wiesenfeld &Marina K. Holzová, 2017