Medvědí česnek (Allium ursinum) – první jarní bylinka s medvědí silou

Medvědí česnek je vytrvalá rostlinka vysoká cca 15 – 45 cm rostoucí v evropských lesích v brzkém jarním období. Latinský název této super byliny je Allium ursinum. Je charakterizována malými bílými hvězdicovitými květy a dlouhými listy, které jsou cítit po česneku. Díky tomuto česnekovému aroma je možno medvědí česnek při sběru ve volné přírodě odlišit od velmi podobné, ale jedovaté konvalinky.

Medvědí česnek obsahuje silice se sirnými sloučeninami, hořčiny, minerální látky a vitamíny, je bohatým zdrojem vitaminu C a obsahuje velmi důležitou látku Allicin, která má velmi prospěšné účinky na naše tělo.

Medvědí česnek první jarní bylinaTraduje se, že je medvědí česnek první rostlinou, kterou pojídají medvědi po probuzení ze zimního spánku, odtud název medvědí česnek. Lidé využívají tuto bylinu již mnoho staletí, nejen pro její příjemnou chuť v kuchyni, ale zejména pro její pozitivní léčivé účinky na lidský organismus.

Medvědí česnek je dnes jednou z oblíbených jarních rostlinek, která je ceněná zejména pro své příznivé účinky na lidské zdraví. Blahodárná síla medvědího česneku spočívá především v jeho detoxikačních i antibakteriálních účincích a jeho schopnosti posilovat náš imunitní systém.

Medvědí česnek se řadí se mezi nejsilnější přírodní antibiotika, napomáhá regeneraci organismu při virových onemocněních a díky vysokému obsahu vitaminu C pomáhá při chřipce a nachlazení.

Blahodárně také působí při zažívacích problémech, zmírňuje žaludeční potíže, působí jako desinfekce zažívacího traktu a je osvědčeným prostředkem proti zácpě.

Mezi další příznivé účinky medvědího česneku patří jeho schopnost snižovat krevní tlak a působit proti kornatění cév, proto se využívá při prevenci proti kardiovaskulárním chorobám.

V neposlední řadě pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích a napomáhá zmírnění obtíží při revmatických bolestech.

Medvědí česnek detoxikuje, snižuje krevní tlak, desinfikuje zažívací trakt, působí jako přírodní antibiotikum, pomáhá při dýchacích potížích – to jen stručný seznam ctností této důležité byliny.