Žilní nedostatečnost – zkuste kaštan koňský s látkou aescin

Žilní nedostatečnost

Bolí vás často svaly dolních končetin, dostáváte do nich křeče nebo vám otékají? Pokud ano, patříte do poměrně velké skupiny lidí trpících žilní nedostatečností. Podle statistik trpí tímto problémem až 50% populace vyspělých zemí a jedná se o jednu z civilizačních chorob.

Přestože na první pohled nevypadá žilní nedostatečnost jako závažný problém, není radno ji podceňovat. V lehčích případech se osvědčuje přírodní látka aescin, která je obsažená v kaštanu koňském.

Může se totiž rozvinout v závažnější onemocnění, jejichž léčba je zdlouhavá a náročná. Je tedy lepší se hned od začátku vrhnout na prevenci, která vám zajistí zdravé a hezké nohy a ušetří vás křečových žil, nebezpečné trombózy či bércových vředů. Jak ale na ni? Čemu se vyhnout a co naopak dělat či jíst?


Co to vůbec je žilní nedostatečnost?

Žíly v celém našem těle mají za úkol odvádět krev do srdce. Pro žíly v dolních končetinách je to těžký úkol, tlačí totiž krev proti gravitaci. Proto mají specifické vybavení, které jim v tom pomáhá – chlopně a svalové pumpy.

K žilní nedostatečnosti dochází tehdy, když je toto vybavení poškozeno a mechanismy návratu žilní krve z dolních končetin k srdci nefungují správně. Špatná funkce vede ke zvýšenému tlaku v dolních končetinách a vy najednou cítíte, že jsou vaše nohy těžké, neustále unavené, cítíte v nich napětí, brnění či dokonce křeče. To jsou pouze počáteční příznaky. Pokud se neřeší,  dochází k přenosu žilního přetlaku i do malých cév a kapilár, což má za následek otékání nohou, později i zhoršenou výživu kůže, přibývání pigmentací kůže, její oslabování a špatné hojení až po vznik bércového vředu. Také křečové žíly mohou být důsledkem žilní nedostatečnosti.

Proč tedy vzniká?

Žilní nedostatečnost patří mezi civilizační choroby, souvisí totiž s moderním způsobem života. Pro ten je typický nedostatek pohybu, dlouhé sezení či stání. Nejčastěji tedy tímto problémem trpí lidé, kteří mají sedavé zaměstnání, nebo ti, kteří celý den stojí či zvedají těžká břemena. Většina si všimne, že obtíže narůstají během dne a během noci se nohám uleví. Také při větší pohybové aktivitě dochází rychle ke zlepšení. Kromě nedostatku pohybu hraje velkou roli při vzniku žilní nedostatečnosti genetická dispozice – až v 80% případů, dále obezita, špatný životní styl či příliš těsné oděvy. Také opakované těhotenství zatěžuje dolní končetiny a může být příčinou žilního onemocnění.

Jak jí předcházet?

Problémy dolních končetin je dobré řešit včas a komplexně. Pokud vám otékají kotníky, máte těžkéŽilní nedostatečnost patří mezi civilizační choroby, souvisí totiž s moderním způsobem života. nohy či se objevují drobné žilky, je nejvyšší čas začít o nohy pečovat. Nejlepším lékem je dostatek pohybu. Ideální je svižná chůze, turistika, plavání či jízda na kole, naopak třeba jízda na koni či vzpírání vhodné nejsou.

Důležitá je také celková změna životního stylu. Omezte co nejvíce sezení a stání, zajistěte si dostatečný pitný režim a správný jídelníček. Pokud musíte v práci dlouho sedět, nohy občas procvičte nebo si je dejte na 10 minut nahoru. Účinné je i sprchování střídavě horkou a studenou vodou, přičemž vždy končete studenou. Ženy by si měly dát pozor na kombinaci hormonální antikoncepce a kouření. Výborným pomocníkem jsou kompresní podkolenky, které omezují otoky nohou a zlepšují průchodnost žil. Vhodné jsou především při delším cestování, sportovní zátěži či v těhotenství.

Pomůže správná strava a vhodné doplňky

Nejen pohyb, ale i strava jsou při léčbě a prevenci žilních onemocnění důležité. Vhodné jsou především doplňky stravy obsahující látky, které zpevňují žilní stěny, snižují jejich křehkost a zlepšují žilní cirkulaci. To umí třeba aescin, látka obsažená v semenech kaštanu koňského. Ten navíc působí i protizánětlivě a tlumí otoky. Také výtažek rostliny gotu kola dokáže posílit cévní stěny a zlepšit průtok krve stejně jako antioxidanty, především borůvky a vitamin C. Velmi vhodnou látkou je i rutin, někdy označovaný jako vitamín P, který můžeme  najít zejména v pohance. Ke zmírnění nepříjemných příznaků můžete užívat tzv. venotonika a venofarmaka, u nichž byl prokázán protiotokový a protizánětlivý účinek.

Odborník poradí nejvhodnější řešení

Pokud jsou vaše obtíže rozsáhlejšího rázu, je vhodné absolvovat odborné vyšetření žil. Odborník dokáže přesně určit příčiny vašich problémů a doporučit nejvhodnější řešení včetně chirurgické léčby. Operace se dnes provádějí různými způsoby a většina z nich je téměř bezbolestná a nevyžaduje dlouhodobější pobyt v nemocnici a rekonvalescenci. Ačkoliv v dnešní době už není třeba se chirurgických zásahů bát, vždy je lepší prevence a včasné řešení začínajících potíží.

Kaštan koňský s přírodní látkou aescin

Z přírodních látek se na žilní nedostatečnost velmi často používá kaštan koňský, flavonoidy, vitamín C, pohanka, rutin. Kaštan koňský obsahuje látku aescin.
Doporučujeme:
Kaštan koňský s vinnou révou 120 kapslí
https://www.dumbylinek.cz/vitaminy-mineraly/880/kastan-konsky-s-vinnou-revou-120-kapsli
Doplněk stravy s vitamínem C, mědí, manganem, pohankou, kaštanem koňským (jírovcem maďalem) a vinnou révou.
Kaštan koňský pro podporu žilního systému