Ájurvédská bylina Ašvaganda / Indický ženšen vyřeší únavu, stres i nespavost

Ašvaganda / Indický ženšen je uctívanou bylinou v tradiční indické medicíně

Cítíte se často unavení, jste v neustálém stresu a špatně spíte? Může to vypadat jako banalita, ale tyto malé problémy mají často za důsledek oslabení imunity a vznik mnohem vážnějších nemocí, které mohou mít velmi negativní dopad na lidský organismus.

V dnešní uspěchané době je těžké vyhnout se stresu, takže pokud nechcete neustále bojovat s nachlazením nebo se vracet domů z práce úplně bez energie a s negativním myšlením, je třeba sáhnout po pořádném životabudiči, který zlepší vaši náladu, podpoří organismus a pomůže mu se přizpůsobit uspěchanému způsobu života. Pokud si myslíte, že takový životabudič neexistuje, přečtěte si náš článek o ašvagandě, zázračné indické bylince.

Co to je Ašvaganda / Indický ženšen?

Indickou rostlinku ašvaganda můžete znát také pod názvy ashwagandhá, witánie snodárná či Withania somnifera. Je to polokeř vysoký asi 1,2 metru, pocházející ze severozápadní Indie. Dnes roste i ve Středomoří, v severní Africe a na indickém subkontinentu, vyhovují jí nejvíce vyprahlé savany, polopouště a nehostinné oblasti. Pokud se o ni dobře postaráte, poroste i u nás, jen není mrazuvzdorná.

Sanskrtské slovo ašvaganda je spojením dvou slov – ašva znamená kůň a ganda sílu, dohromady tedy označuje “koňskou sílu”. Takovou sílu účinkům této rostliny totiž Indové od nepaměti přisuzují. Někdy se jí říká i indický ženšen, jelikož má podobné účinky této čínské bylině. Ašvaganda je v indické ájurvédě jednou z nejcennějších bylin. Po staletí pomáhala léčit spoustu různých chorob a sloužila k posilování organismu.

Rostlina s bohatou historií

Ajurvéda je jednou z nejstarších medicín na světě a zásadně se liší od evropského lékařství. Ajurvédští lékaři se snaží přijít na původ onemocnění, vyléčit ho a nadále nemoci předcházet pomocí rostlin. A právě ašvaganda je stěžejní rostlina ájurvédské medicíny, která ji používá už více jak 4000 let. V historii byla považována za silné afrodiziakum, takže třeba v Mezopotámii její nadrcený kořen přidávali do nápojů lásky. Také do Evropy, kam přišla tato rostlina v 17. století, se dostala především jako známé afrodiziakum. Lékaři ale velice brzy zjistili, že má mnohem širší účinky a že tělu pomáhá doslova od hlavy až k patě.

Podpora imunity a silný antioxidant

Dalo by se říct, že tato téměř zázračná rostlina má velice komplexní a široké účinky. To je způsobenoCítíte se často unavení, jste v neustálém stresu a špatně spíte? velkým množstvím vysoce účinných látek, k nimž patří například withanolidy. Základním přínosem ašvagandy je podpora obranyschopnosti organismu. Dokáže urychlit rekonvalescenci po nemoci a výrazně zlepšuje fyzickou i psychickou kondici, zlepšuje spánek i paměť.

Zpomaluje také známky stárnutí. Má i významné antioxidační účinky, protože pomáhá tělu zbavit se toxinů a volných radikálů, čímž ho pročišťuje a zajišťuje mu větší vitalitu. Tradičně ji lékaři předepisují lidem po nemoci.

Zdravý spánek a lepší paměť

V češtině je přídomek ašvagandy “snodárná”. Ten naznačuje schopnost rostliny uklidňovat organismus, posilovat nervovou soustavu a tím zajišťovat klidný a dlouhý spánek bez nočních můr. Zdravý spánek je nezbytný pro správné fungování těla a dobrou imunitu. Rostlina také působí pozitivně na funkce mozku jako je koncentrace, paměť či schopnost dlouhodobého učení. 

Osvědčené afrodiziakum pro muže i ženy

Ašvaganda se v historii osvědčila jako účinné afrodiziakum pro obě pohlaví. Ženám navrací hormonální rovnováhu, chuť na sex a díky většímu prokrvení pánve zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění.

Mužům zvyšuje potenci a zlepšuje kvalitu spermií. U obou pohlaví se používá k léčbě sexuálních poruch jako jsou frigidita či impotence.


Podpora krevního oběhu a výživa pro celé tělo

Jako silný antioxidant pročišťuje ašvaganda krev a díky vysokému obsahu železa zvyšuje počet krvinek a aktivuje kostní dřeň, což pomáhá třeba při chemoterapii. Naopak dokáže snížit krevní tlak a upravit hladinu krevního cukru a cholesterolu. Svým působením stabilizuje organismus a vyživuje tkáně, svaly i kosti. Detoxikuje játra a celkově působí na organismus antibioticky, ve vyšších dávkách dokonce protinádorově.

Přírodní adaptogen Ashwagandha pomáhá s dnešním hektickým životním stylem


Přírodní adaptogen Ashwagandha pomáhá s dnešním hektickým životním stylem

Ashwagandha je přírodní adaptogen, čili látka, která pomáhá organismu se přizpůsobit danému prostředí či situaci tak, že zvyšuje jeho odolnost proti široké škále škodlivých činitelů různého charakteru. Díky ní se dokážeme lépe přizpůsobit stresu a odolávat negativním chemickým, biologickým či fyzickým vlivům na naše tělo. Navíc aktivuje tělo proti útokům nemoci ještě před jejím propuknutím. Ashwagandha pomáhá jako adaptogen především při psychických potížích – depresích, úzkostech a nervozitě.