Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea) – silný adaptogen

Rozchodnice růžová je vytrvalá rostlina, která roste v chladných, horských oblastech až do nadmořské výšky 2280 m.

Bylina rozchodnice byla tradičně používána na Islandu, v Norsku, Švédsku, Rusku a dalších evropských zemích jako “posilující bylina”, která bojuje proti únavě, pomáhá v rekonvalescenci, pomáhá od nemocí, předchází infekcím, posiluje nervový systém, podporuje paměť a dobrý sluch, detoxikuje organismus, snižuje hladinu krevního cukru pomáhá při depresích a zlepšuje sexuální funkce.

Rozchodnice růžová má dlouholetou historii. Její pozitivní vliv objevili již staří Řekové. Nepoznána nezůstala ani známému kmenu Vikingů, kteří pomocí její síly, zvyšovali svou fyzickou aktivitu a vytrvalost. V Asii je rozchodnice růžová využívána jako nejúčinnější prostředek na léčbu chřipky a nachlazení, společně s Ženšenem.

Rozchodnice růžová patří mezi nejznámější a nejsilnější adaptogeny na světě.

Adaptogeny jsou čistě přírodní látky, které zvyšují odolnost organismu a harmonizují tělesné funkce. Adaptogeny se využívají v situaci, kdy dojde například k vyvolání stresu, pocitu úzkosti, fyzickému vypětí. V ten moment dochází k plnému přizpůsobení organismu (vzniku nespecifické rezistence), která umožňuje fyziologicky zvládnout psychicky a fyzicky zátěžové situace, stres, úzkost, zvýšenou fyzickou zátěž, atp. Zkrátka, vaše tělo se v mžiku přizpůsobí vzniklé situaci a řeší ji tzv. v klidu.

Podle zjištění ruských vědců adaptogeny velmi pozitivně působí na deprese a schizofrenii, dále na afektivní poruchy (poruchy nálady), fibromyalgii (chronické onemocnění pohybového systému) a chronický únavový syndrom.

Zvláštní na této rostlině je dokonce schopnost adaptovat lidské buňky do té míry, že dokáží následně zvýšit tělesnou a duševní výkonnost. Dobře působí v oblasti poruchy spánku, nechutenství, podrážděnosti, vysokého krevního tlaku, bolestech hlavy a únavě. Těchto účinků bylo dosaženo v kontrolované studii, kdy polovině pacientů s těmito příznaky byla aplikovaná rozchodnice růžová a druhé polovině placebo. Výsledkem bylo zjištění o schopnosti adaptovat buňky těla na zvýšenou fyzickou a psychickou zátěž.

Rozchodnice růžová - skvělý adaptogen

Rovněž bylo prokázáno, že rozchodnice růžová má pozitivní vliv na délku doby zotavení po delší fyzické námaze a cvičení. Protože rozchodnice zvyšuje hladinu enzymů, RNA a proteinů, které jsou důležité pro svalovou regeneraci, syntézu gykogenu ve svalech a játrech, dokáže za velmi krátkou dobu adaptovat tělesnou schránku do “normálu”.

Rhodiola rosea pozitivně ovlivňuje paměť

Nesmíme ovšem opomenout schopnost rozchodnice růžové pozitivně ovlivňovat paměť, což má za následek zvýšení koncentrace a ukládání do paměti. Zvyšuje tak bioelektrické aktivity mozku, které jsou nezbytné k jeho aktivní činnosti. Byly prováděný testy u studentů po dobu 20 dnů a výsledkem bylo značné zvýšení koncentrace, duševní výkonosti, zvýšení psychomotorických funkcí, fyzické zlepšení kondice a schopnosti více si zapamatovat.

Rozchodnice – rhodiola snižuje množství katecholaminů a kortikosteroidů vylučovaných z nadledvinek při stresu. Tyto hormony zvyšují krevní tlak, cholesterol, hladinu draslíku a tím zvyšují riziko onemocnění srdce. Rozchodnice růžová reguluje srdeční rytmus a působí proti srdeční arytmii.

Rhodiola rosea příznivě působí na imunitní systém

Za zmínku stojí i její blahodárný vliv na celkový imunitní systém. Šetrně chrání a obnovuje homeostázu (metabolickou rovnováhu) v těle. Našla také uplatnění i jako součást antidepresiv zejména v zemích severní Evropy, kde většinu populace napadá onemocnění známé jako SAD neboli sezónní afektivní porucha, která vzniká v důsledku absence slunečního záření na lidské tělo. Toto onemocnění se projevuje především v lokalitách, kde slunce v průběhu i několika měsíců nesvítí a lidé se dostávají do depresivních nálad.

Výčet všeho co rozchodnice růžová dokáže je poměrně dlouhý, ale nesmíme opomenout ani na to, že pomáhá diabetikům regulovat hladinu cukru v krvi. Dobře se podepisuje na funkci štítné žlázy funkci brzlíku a zlepšuje sluch. A to díky své adaptogenní funkci. Samotní muži také nepřicházejí zkrátka, neboť v posledních letech bylo zjištěno, že při jejím užívání dochází ke zlepšení erektivní disfunkce (ztopoření) a předčasné ejakulaci (výronu semene), navíc normalizuje prostatickou žlázu.

Rozchodnice růžová – rhodiola obsahuje fenoly, rosavin, kalafunu, rosarin, organické kyseliny, terpenoids, phenolcarbonické kyseliny a jejich deriváty, flavonoidy, antrachinony a alkaloidy.

Rozchodnice pomáhá zvládat stresRozchodnice růžová – Rhodiola Rosea 120 kapslí
https://www.dumbylinek.cz/vitaminy-mineraly/201/rozchodnice-ruzova-rhodiola-rosea-120-kapsli

Chytře jsme doplnili přípravek o extrakt z kořene z černého jeřábu, pro rozšíření o vitaminy B1 a B6, které přispívají k normální činnosti paměti a nervového systému, stejně jako normální metabolické výměně. Každá kapsle obsahuje 200 mg extraktu z rozchodnice růžové a 100 mg koncentrovaného prášku bobulí z Aronie (černý jeřáb). Ekonomické dávkování, stačí jedna kapsle denně.

Další názvy: rhodiola rosea, arktický kořen, zlatý kořen