Zbavit se stresu a být aktivní? Zelené potraviny a mladý ječmen…
Možná jste o nich slyšeli nebo je již sami užíváte. Zelené potraviny, do nichž je počítán i mladý ječmen, čistí organismus, rozjasňují pleť, upravují střevní mikroflóru a navrací tělu ztracenou energii a vitalitu. Kolik pravdy na těchto tvrzeních vlastně je?
„Než jsem je začala užívat, byla jsem unavená, mívala problémy se zažíváním a necítila se zrovna plná sil. No a pohled do zrcadla? Ten mě radostí taky příliš neoblažil. Pak mi kamarádka naordinovala dlouhodobý detox ve formě užívání zelených potravin. Přes prvopočáteční nedůvěru jsem ale svolila a po nějaké době se začala cítit a vypadat překvapivě líp! “
Obdobně vyznívají zkušenosti stovek žen a mužů kolujících po českém internetu. Není to ale všechno jen reklamní trik?
Co jsou to zelené potraviny a čím jsou prospěšné
Mezi zelené neboli zdravé potraviny řadíme převážně mladý ječmen a zelené (mořské) řasy – chlorellu, spirulinu a modrozelenou AFA řasu (která pochází z nečistější oblasti na světě, z přírodní rezervace Klamath Lake v Oregonu a jedná se o divoce rostoucí řasu), z nichž se vyrábí potravinové doplňky, užívané ve formě šťávy, prášku nebo tablet. Tyto potraviny se vyznačují vysokým obsahem zeleného rostlinného barviva (chlorofylu), které rostlinám umožňuje fotosyntézu. Chlorofyl tak stojí za biologickou přeměnou sluneční energie na látky nezbytně potřebné k životu. Má hojivé účinky, protizánětlivé vlastnosti, zlepšuje metabolismus organismů, je přítomen při tvorbě krve a je využíván k alternativní léčbě rakoviny.
Mladý zelený ječmen
Mladý ječmen neboli také zelený ječmen je velmi populární zelenou potravinou. Jedná se o ječmen, který se sklízí časně, v době kdy je ještě zelený. V tomto stádiu obsahuje největší množství zdraví prospěšných složek. Pěstuje se napříč kontinenty bez použití pesticidů a ve srovnání např. s mladou pšenicí obsahuje až 2x více hořčíku, 5x více železa, 37x více vápníku a 25x více draslíku.
Superpotravina? Mladý ječmen a jeho zázračné účinky
Vědecké týmy se shodují, že konzumace mladého ječmene a ostatních zelených potravin má pozitivní vliv na náš metabolismus. Je to vlastně taková bio zahrada v kompaktním balení. Užívání mladého ječmene vyrovnává pH v těle a navrací tak rovnováhu překyselenému organismu. Obsahuje minerály, vitamíny, antioxidanty, aminokyseliny a bílkoviny čistě rostlinného původu. Z důvodu vysokého obsahu vitaminu B12 (kobalaminu) je užívání mladého ječmene vhodné i pro vegetariány a vegany.
Dlouhodobé užívání mladého ječmene má ozdravný vliv na organismus
Díky svému bio původu a obsahu širokého spektra živin a enzymů je mladý ječmen vhodný pro všechny věkové kategorie. Neuškodí ani těhotným a kojícím matkám, konzumovat jej mohou i děti. Neobsahuje lepek a je tak žádanou potravinou osob s bezlepkovou dietou či diabetiků. Vhodný je též pro osoby trpící atopickou dermatitidou. Pročišťuje tělo a harmonizuje jeho procesy.
Mladý ječmen prášek a šťáva
Mladý zelený ječmen v podobě potravinových doplňků je nejčastěji k dostání ve formě prášku nebo šťávy. Prášek z mladého ječmene, např. BIO mladý ječmen, je rozpustný ve vodě a má velmi podobné složení živin jako listová zelenina. Je dokonale rozpustný a dobře smísitelný s tekutinami (nejenom s vodou) a tekutějšími potravinami. Není však vhodný v kombinaci s kyselými potravinami, např. s džusy nebo s potravinami o teplotách vyšších než 50°C. Při této teplotě již dochází ke znehodnocení části obsažených prospěšných látek.
Sečteno a podtrženo – co od mladého ječmene očekávat?
Jedná se o přírodní „lék“, který harmonizuje vnitřní procesy organismu a přispívá k jeho regeneraci a zlepšení tělesných funkcí. Ovšem v dlouhodobém měřítku. Díky těmto procesům lze očekávat zvýšenou energii, zklidnění a úpravu zažívacích potíží, rychlejší hojení ran, zlepšení kvality pleti a mnohé další. Užívání mladého ječmene je takový přírodní „detox“ organismu – ideální pro všechny, kteří mají nevyváženou nebo nepestrou stravu.
Faktem je, že v dnešní uspěchané době si mnozí z nás spíše udělají čas na práci a rodinu než sami na sebe. Užívání zelených potravin v podobě potravinových doplňků je časově mnohem méně náročné než obdělání a pěstování rostlin na vlastní bio zahrádce. A pokud nám jejich konzumace, byť ve formě potravinových doplňků, může prospět, proč to nezkusit? Odpověď je však na každém z nás.
Máte nějaké dotazy? Pokud ano, pište do komentáře, nebo napište na email, budeme se těšit ?
Vaše Voňavá bylinka?