Léčivý bodlák Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)

Ostropestřec mariánský je jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi hvězdnicovitých, asi 60 – 150 cm vysoká rostlina, se širokými, zvlněnými a lesklé světle zelenými listy s bílými žilkami, červeno fialovými květy a nahnědlými plody. Původně pocházela z oblasti ve Středomoří, dnes se nachází po celém světě.

Silymarin, odvozený z rostliny ostropestřce mariánského, Silybum marianum, byl používán po staletí jako přírodní lék na onemocnění jater a žlučových cest. Tato látka se skládá ze skupiny sloučenin, které se nazývají flavonolignany, které urychlují regeneraci jater při jejich poškození, ať už způsobené vlivy onemocnění či špatné životosprávy.

Léčivé části rostliny jsou zralá semena, která obsahují cca 4-6% silymarinu, extrakt se skládá ze 65 – 80% silymarinu a ze 20-35% nenanasycených mastných kyselin včetně kyseliny linolové a olejové, biogenní aminy tyramin a histamin, aminokyseliny, cukry, kvercetin, dehydroflavonol taxibolin a také vitamin E v množství asi 500 až 800 mg/kg.

Ostropestřec mariánský a jeho účinky:

  • na všechny druhy jaterního onemocnění
  • po nadměrném používání alkoholu
  • rekonvalescence po žloutence
  • problémy se žlučníkem
  • při poruchách trávení a nechutenství
  • při otravách léky, houbami, těžkými kovy
  • při léčbě lupénky
  • při chemoterapiích
  • k detoxikaci organismu

Ostropestřec mariánský posiluje trávicí funkce, imunitní systém a je silným antioxidantem.


Jak můžeme používat ostropestřec mariánský?

Ze semen ostropestřce mariánského si můžeme uvařit čaj, semena je nutné nejprve rozdrtit (nestačí jen vyluhovat), také můžeme semena namlít a přidávat do jogurtu nebo jej užívat formou tobolek.

Nejúčinnější forma je ta, která má naměřenou hodnotu účinné látky silymarinu, měla být alespoň 70%. Pokud výrobce doplňků stravy tento údaj neuvádí ve složení, s největší pravděpodobností to budou jen namletá semena, kde nevíte, jaká hodnota silymarinu v namletých semenech je. Proto, pokud uvažujete o koupi ostropestřce, dívejte se na tento důležitý údaj – hodnota silymarinu.

Velmi rádi Vám doporučíme ostropestřec od německé společnosti Kräuterhaus Sanct Bernhard KG, která nabízí velmi kvalitní produkty a za příznivé ceny. Zde máte jistotu, že nekupujete jen namletý prášek, ale účinný extrakt, s vysokou účinnou látkou.

V nabídce máme tyto produkty:
Ostropestřec mariánský s cholinem a zinkem 90 kapslí a Ostropestřec mariánský 200 mg 120 kapslí

Ostropestřec mariánský - produkty Sanct Nernhard

Ostropestřec mariánský je dobré užívat minimálně po dobu 2 měsíců a kůru dvakrát až třikrát v roce opakovat.