Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Třezalka tečkovaná je právem označována za „zlatou bylinu“, která umí léčit široké spektrum lidských neduhů. Díky toho si našla značné uplatnění nejen v doplňcích stravy, ale rovněž v kosmetice, kde propůjčuje našemu tělu své zázračné schopnosti. Třezalka tečkovaná je bylina dorůstající výšky 30-60 cm. Výjimečně může vyrůst až do výše 1 metru. Listy jsou střídavé, elipticky tvarované, 2 až 3 cm dlouhé. Zajímavosti jsou slizniční komůrky na listech, které jsou patrné proti světlu. Nejcennější části rostliny jsou nádherně žluté, pětičlenné květy, které obsahují barvivo hypericin.
Třezalka tečkovaná roste v celé Evropě a na dalších světových kontinentech. Jediné místo kde ji nenaleznete je arktické pásmo, rovněž občasně roste v mírných a subtropických pásmech. Má ráda sušší pastviny, okraje lesů a slunné stráně. Nalézt ji můžete i podél cest. V různých oblastech má své pojmenování jako například bylina sv. Jana, čarovník, krevníček, svatojánská bylina.
Obsahuje velmi aktivní látky jako je hypericin a hyperforin. Jedná se o čistě přírodní nenávykové látky, které s velkou intenzitou působí na deprese a stavy úzkosti. Jejich úkolem je ovlivňovat hladinu serotinu, dopaminu a noradrenalinu. Tyto látky jsou zodpovědné za psychický stav naši nálady a duše. Třezalka se často označuje jako „zlepšovač nálady“.
Ovšem výčet obsažených látek by nebyl úplný kdybychom nepřidali další látky jako Kyselina kávová, Kyselina chlorogenová, Kyselina askorbová, Organické kyseliny, Pryskyřice, Provitamín A, Vitamín C, Cineol, Pinen, Silice, již zmíněný Hypericin, Pseudohypericin, Hyperosid, Flavonoidy (glykosid hyperosid, rutin a kvercitrin v rozsahu 0,5-1%), Kvercitrin, Rutin, Třísloviny a také zmíněný Hypeforin.
Třezalka je známá svými pozitivními účinky několik tisíc let. V některých zemích je třezalka využívána k výrobě registrovaných léků na boj proti depresím a špatné náladě. Unikátní přitom je, že třezalka utišuje nervový systém, ale nevyvolává spánek. To znamená, že se při ní dá normálně pracovat, řídit vozidla a provádět další činnosti při kterých je zapotřebí jistá míra koncentrace. Výborně a s opravdu velkým nasazením tlumí pocity úzkosti a psychické napětí. Dobře zvládá menší deprese.
Její použití je však dosti širokospektrální. Důležité je vědět, že užitečnou částí byliny je pouze květ. Zpracování na výsledný produkt je však dosti náročné. Jde o to, co z byliny chceme získat a pro jaký účel. Pokud se rozhodnete získat třezalkový čaj, je to poměrně snadné, ale získat velmi oceňovaný třezalkový olej již tak snadné není. Jednak se musí dodržet spousta zásad a na druhé straně je rovněž důležitý způsob separace. Jen tím nejšetrnějším a nejpřirozenějším způsobem získáte výsledný třezalkový olej, se zaručenými účinky. Olej má mít sytě rudou barvu a příjemné aroma, vyvolané typickou třezalkovou silicí.
Samotný třezalkový olej umí zmírnit problematické stavy pokožky, velmi dobře a účinně regeneruje spálenou pokožku od slunce, stejně tak dobře působí na popáleniny. Umí uvolňovat svalovou blokaci. Má antimikrobiální, antiseptické, čistící a protizánětlivé účinky na pokožku. Hodí se na pohmožděniny, zanícené rány, pokožce dodává bioaktivní látky, které tak zvyšují její celkovou odolnost.
Pokud si pohmoždíte ruku, nohu nebo jinou část těla, pomůže vám právě olej z třezalky tečkované, neboť nejen že pomůže tlumit bolest, ale urychlí i samotné hojení. Používá se na zlomeniny, otoky, zanícené rány a také na hemeroidy. Řada lidí ho v lidové medicíně používá na revmatické bolesti, modřiny, vykloubeniny. Malým dětem a nejen jim pomůžete, pokud jim namažete postižené místo po píchnutí hmyzem olejem z třezalky tečkované, ta napomůže omezit svědění a vznik otoku.
Ale to není všechno. Když jsme v úvodu tvrdili, že je to s nadsázkou „všelék“, nebyli jsme daleko od pravdy. Třezalka tečkovaná velmi dobře zvládá zvyšovat tělesnou výkonnost, pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu, podporuje činnost žlučníku, jater a žaludku, to je něco pro ty, kteří trpí uvedenými zažívacími obtížemi, či snížením funkčnosti. Je vhodná při zažívacích obtížích, například žaludečních vředech nebo při zánětu střev. Jak již bylo řečeno působí silně antibioticky a protizánětlivě.
Třezalka je s úspěšností taktéž používána na těžkou formu ekzémů, které napomáhá léčit. Stejně tak je účinná v boji proti chřipkovým onemocněním.
Ženy kromě psychického sladění na ni oceňují schopnost obdobnou, kterou má červený jetel a to, že působí proti premenstruačnímu syndromu.
Pro ty, kteří hubnou nebo si hlídají svou hmotnost, nabízí třezalka schopnost zrychlit metabolismus, v důsledku čehož dochází ke snižování hmotnosti. Pomáhá při silném pocení, tlumí vnitřní krvácení a vylepšuje kvalitu cévních stěn.
Jestli jste skončili s alkoholem nebo kouřením, neváhejte použít třezalku, má schopnost redukovat abstinenční příznaky, které doprovázejí odvykací kůru.
Používá se:
- na podporu činnosti žlučníku, jater a žaludku
- na odstraňování podlitin a otoků
- působí antibioticky, septicky a protizánětlivě
- napomáhá při silném pocení
- působí močopudně, čistí ledviny
- při bolestech žaludku, žaludečních vředech a zánětech střev
- při léčbě hemeroidů
- dokáže zrychlit metabolismus a tím napomáhá hubnutí
- po zlepšení cévních stěn
- na tlumení vnitřního krvácení
- při léčbě těžkých ekzémů
- při chřipkových chorobách
- potlačuje premenstruační syndrom
- pro zvýšení tělesné výkonnosti
Třezalka má však i svá negativa, tedy negativum. Při dlouhodobém užívání způsobuje citlivost pokožky na sluneční záření. Proto je vhodné se v době kdy užíváte třezalku vyhýbat přímému opalování a slunění na slunci, protože byste se mohli velice snadno spálit.
Máte nějaké dotazy? Pokud ano, pište do komentáře, nebo napište na email, budeme se těšit ?
Vaše Voňavá bylinka?