Boswellia Serrata – kadidlovník pilovitý

Boswellia Serrata je jedním z nejcennějších a nejznámějších indických stromů. Co je pro lidstvo tak cenné na tomto nikterak zajímavě vypadajícím stromu je boswellová kyselina, která dokáže v těle působit jako nesteroidní antirevmatikum, díky tomu že neinhibuje produkci cyklooxygenáze-1, nemá dráždivé a poškozující účinky na sliznici žaludku, které způsobuje právě dlouhodobé užívání nesteroidních antirevmatik.

Boswellová kyselina se objevuje v pryskyřici, která se získává z kůry stromu. Takto získaný extrakt byl používán po staletí v asijské a africké lidové medicíně k léčbě chronických zánětlivých onemocnění, stejně jako na řadu dalších zdravotních potíží.

Tyto pozitivní účinky je zapotřebí nejprve vyzkoušet v praxi a z tohoto důvodu bylo provedeno velké množství zdravotnických studií na pozitivní či negativní vliv pro organismus člověka. Mezi zajímavé studie patří zejména ta, která pojednává o boswellové kyselině a jejím pozitivním účinku na osteoartrózu, revmatoidní artritidu, astma, zánětlivé onemocnění střev.

Tyto studie jednoznačně ukázaly, že Boswellia Serrata může snižovat záněty a může být prospěšná při léčbě osteoartrózy, revmatoidní artritidy, astmatu, zánětlivém onemocnění střev. Rovněž bylo zjištěno, že Bosweillia je účinným prostředkem v boji proti ztrátě kloubní chrupavčité tkáně. Navíc některé studie prokázaly, že obsažená látka může být prospěšná při léčbě některých druhů rakoviny, jako je leukémie a rakovina prsu. Některé studie ukazují, že kyselina boswelliová může zabránit tvorbě leukotrienů v těle. Leukotrieny byly identifikovány jako příčina zánětu a příznaků astmatu.

Boswellia Serrata – Indický kadidlovník má nezastupitelné pozitivní účinky v boji proti osteoartróze, projevech bolestí a zánětů.

Jedna studie zveřejněné v časopise Phytomedicine zjistila, že všech 30 pacientů s osteoartrózou, bolesti kolen, kteří užívali Boswellii označila snížení bolesti kolen. Rovněž tak byly potvrzeny pozitivní výsledky v rámci možnosti chůze s kolenní flexí. Studie zmiňuje rovněž zvýšení fyzické odolnosti a zdatnosti. Ovšem klíčových výsledků bylo dosaženo po 90 dnech užívání Boswellie na kolenní potíže a to ve skupině pacientů, kterým bylo podáváno placebo a druhé skupině Bosweillia. Pacienti užívající Indický kadidlovník – Boswellii označili shodně ústup zdravotních potíží pohybového aparátu.

Boswellia serrata - nesteroidní antirevmatikumDalší pozitivní vliv je vědeckými studiemi označován v oblasti Revmatoidní artritidy, zejména při snížení otoků kloubů. Některé výzkumy naznačují, že Boswellia může interferovat s autoimunitním procesem, který je vhodný při léčbě revmatoidní artritidy.

Vliv Boswellie byl prokázán studiemi rovněž při zánětlivých střevních onemocněních, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Dokonce byl srovnán s účinky Bosweillie rovněž speciální lék na předpis. Ukázalo se, že oba přípravky, jak léčivý farmaceutický přípravek, tak i Boswellie mají významný vliv v boji proti Crohnově chorobě.

Astma trápí stále více lidské populace. Boswellia Serrata může hrát roli při snižování leukotrienů, což způsobí, že bronchiální svaly se uklidní. Studie zaměřená na astmatické poruchy prokázala, že Boswellia pomáhá snížit příznaky astmatu. Již v roce 1998 Německá studie prokázala důležitou roli Boswellie v boji při léčbě astmatu.

Asi nejstěžejnějším zjištěním vědců a odborné veřejnosti bylo zjištění, že Boswellia Serrata působí v mnoha faktorech, zejména že mohou inhibovat (zpomalit) růst rakoviny. Boswellové kyseliny rovněž zabraňují některým enzymům negativně působit na DNA.

Studie také zjistily, že Boswellie může bojovat proti pokročilým karcinomům prsu, buněk, a může účinně omezit šíření zhoubné leukémie a mozkových nádorových buněk. Další studie ukázala, že Boswellia Serrata účinně potlačují vznik nových pankreatických nádorových buněk.

Co se dávkování týče zde se odborná veřejnost shoduje, že Boswellia by měla být dávkována v rozsahu 300 až 500 miligramů (mg) perorálně dvakrát až třikrát denně. Dávka může být vyšší u zánětlivého onemocnění střev.

Na co je dobré si dávat pozor.

Naopak Boswellia Searrata i negativní účinky a zde je zapotřebí upozornit na integraci a snižování účinnosti protizánětlivý léků, jako je ibuprofen a podobné léčiva. Proto platí, že je vhodné poradit se se svým lékařem o vhodnosti užívání Boswellie současně s jinými výše uvedenými léky, které používáte k léčbě zánětu.

A když už jsme u výčtu negativ nesmíme opomenout schopnost Boswellie působit jako emenagogue (bylina, která stimuluje krevní tok v pánevní oblasti a dělohy) a abortificient (látka, která vyvolává potrat). To znamená, že může stimulovat menstruaci a tím vyvolat potrat, protože zvyšuje průtok krve v děloze. Z tohoto důvodu je nutné, aby se těhotné ženy vyhnuly užívání této byliny.

Pochopitelně stejně tak jako u jiných přípravklů a léčiv mohou pacianta zaskočit i vedlejší nežádoucí příznaky, kterými jsou výše uvedené potíže a dále se může dostavit u slabších jedinců nevolnost, kyselý reflux (pálení žáhy), průjem, kožní vyrážka. Na pozoru by tak měly být těhotné ženy a dále pacienti, kteří užívají léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou a jiné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), včetně ibuprofenu.

Boswellia serrata - Indický kadidlovník

Nejednoho člověka trápí artritické choroby a bolesti.

Největší problém nastává ve chvíli, kdy se z akutního onemocnění stane onemocnění chronické. Chronické zánětlivé onemocnění pojivových tkání, je charakterizováno záněty kloubních struktur, devastací chrupavek, vznikem granulačních tkání, uvolňováním vazů nebo jizvením. V těch ještě horších případech mohou nastat vrcholné patologické změny i na jiných orgánech. Vědci dlouho bádali nad příčinou vzniku tohoto onemocnění a stejně tak jako v jiných případech na to přišli. Původcem příčin vzniku je virová infekce a imunitní deficience.

Jedná se o autoimunitní proces, kdy imunitní systém napadá a ničí své vlastní tkáně. Toto onemocnění postihuje zejména ženy středního věku. Onemocnění se projevuje bolestivostí, pocitem ranní ztuhlosti, otokem drobných kloubů rukou, popř. i jiných kloubů. Zánět po nějaké době vyústí v destrukci a deformaci kloubu.

V tomto případě nezbývá než se zamyslet nad celkovou osobní životosprávou, rehabilitací a především přípravky s protizánětlivými a analgetickými účinky.