Glutathion – téměř neznámý král mezi antioxidanty

Glutathion – téměř neznámý král mezi antioxidanty

Pro většinu z nás není pojem antioxidant nic neznámého. Lidé, kteří dbají o své zdraví a chtějí předcházet nemocem, vědí o těchto látkách vše a rádi vyhledávají stravu bohatou na antioxidanty. Bez nich bychom nedokázali zůstat zdraví a odolávat jakékoliv nemoci. Dokážou nás chránit doslova proti všemu – od běžného stárnutí přes rakovinu, demenci, onemocnění srdce, jater či ledvin, cukrovku až po Parkinsonovu či Alzheimerovu nemoc.

Antioxidantů bojujícím proti volným radikálům je mnoho, ale jenom jeden je jejich král. Nazývá se glutathion a bezpochyby vládne všem antioxidantům.

Glutathion? To jsme nikdy neslyšeli!

Glutathion - král mezi antioxidanty!Ačkoliv antioxidanty jsou známé látky, o glutathionu toho veřejnost moc neví. Přitom je to on, kdo řídí celý imunitní systém a při jehož nedostatku nejsme schopni účinně bojovat s nemocemi. Je to ta nejdůležitější molekula v těle, která ho chrání před útoky volných radikálů. Tělo si dokáže glutation produkovat samo a za normálních podmínek ho má dostatek. Bohužel dnes už málokdo žije v takových podmínkách, s jakými příroda počítala, když stvořila člověka.

Znečištění ovzduší, radiace, nezdravá strava, toxiny, desetitisíce chemických látek všude kolem nás, stres a plno léků, na to vše není naše tělo zařízené a proto nedokáže glutation správně recyklovat. A játra, která by měla tělo detoxikovat, jsou přetížená a poškozená. V těle se tak množí volné radikály, nestabilní a reaktivní molekuly, které narušují stabilitu těla a poškozují zdravé buňky.

Pouze antioxidanty dokážou tyto volné radikály vázat a neutralizovat je. Velké množství volných radikálů zrychluje a zesiluje proces stárnutí organismu, poškozuje DNA v buňkách a může vést až k vypuknutí nádorového bujení, stojí za vznikem aterosklerózy a za rozvojem Alzheimerovy choroby.

Jak tedy funguje?

Glutation je jednoduchá molekula, kterou si naše tělo neustále přirozeně vytváří. Tato molekula je kombinací tří jednoduchých stavebních kamenů bílkovin nebo aminokyselin – cysteinu, glycinu a glutaminu.

Navíc obsahuje síru, která je v této kombinaci nejdůležitějším prvkem. Síra je lepkavá a dokáže na sebe přilepit všechny špatné molekuly, které se potulují po našem těle. Takto odchytne volné radikály a toxiny, jako jsou rtuť a další těžké kovy. Glutation se v těle nadále recykluje a pomáhá recyklovat i další antioxidanty. Ale pouze do doby, než je zátěž příliš velká. Jakmile je toxiny či volnými radikály příliš zatížen, přestane se vytvářet v dostatečné míře a my najednou nejsme chráněni. Toxiny z těla neodchází, tělo se přirozeně nedetoxikuje a my se dostáváme do spirály nemocí. V podstatě platí přímá úměrnost mezi nemocí a stářím a nedostatkem této důležité látky.

Jste-li nemocní nebo staří nebo prostě jen nejste ve vrcholné formě, máte pravděpodobně nedostatek této látky.

 

Lze vůbec glutathion nějak do těla doplnit?

Pokud chcete být zdraví, ve formě a předcházet stárnutí, potřebujete ho dostatek. Bez něj váš organizmus nebude správně fungovat. Glutation si sice tělo tvoří samo, vy mu ale můžete pomoci.

Jako u všech antioxidantů je důležité jíst ty správné potraviny. Jsou to ty, které obsahují síru – česnek, cibule, brokolice, květák, zelí atd.

Hladinu zvyšuje i pravidelné aerobní cvičeníTo posílí váš imunitní systém a zlepší detoxikaci. Samozřejmostí je snížení stresu, ale to se ne vždy a každému podaří. A v neposlední řadě můžete sáhnout po potravinových doplňcích. Jelikož glutathion potřebuje ke správné funkci další látky, doplňte jeho užívání o selen a vitamíny C a E. Jeho tvorbu prokazatelně podporuje také ostřopestřec mariánský a rybí tuk / Omega 3.


Glutathion je produkován samotným tělem, dostatečný příjem této látky zajištěn, v tom případě, pokud nedojde k nedostatku bílkovin nebo vitamínu C v důsledku velmi omezené stravy. 

Glutathione Plus 300 mg 60 kapslí
Obsahuje: 300 mg redukovaného L-glutathionu, 30 mg vitamínu C a 20 µg selenu.
Esenciální stopový prvek selen a vitamín C přispívají k normálnímu fungování imunitního systému a k ochraně buněk před oxidačním stresem před volnými radikály.
https://www.dumbylinek.cz/ocista-tela/827/glutathion-plus-300-mg-60-kapsli