Ájurvédská bylina Ašvaganda / Indický ženšen vyřeší únavu, stres i nespavost
Ašvaganda / Indický ženšen je uctívanou bylinou v tradiční indické medicíně
Cítíte se často unavení, jste v neustálém stresu a špatně spíte? Může to vypadat jako banalita, ale tyto malé problémy mají často za důsledek oslabení imunity a vznik mnohem vážnějších nemocí, které mohou mít velmi negativní dopad na lidský organismus.
V dnešní uspěchané době je těžké vyhnout se stresu, takže pokud nechcete neustále bojovat s nachlazením nebo se vracet domů z práce úplně bez energie a s negativním myšlením, je třeba sáhnout po pořádném životabudiči, který zlepší vaši náladu, podpoří organismus a pomůže mu se přizpůsobit uspěchanému způsobu života. Pokud si myslíte, že takový životabudič neexistuje, přečtěte si náš článek o ašvagandě, zázračné indické bylince.
Co to je Ašvaganda / Indický ženšen?
Indickou rostlinku ašvaganda můžete znát také pod názvy ashwagandhá, witánie snodárná či Withania somnifera. Je to polokeř vysoký asi 1,2 metru, pocházející ze severozápadní Indie. Dnes roste i ve Středomoří, v severní Africe a na indickém subkontinentu, vyhovují jí nejvíce vyprahlé savany, polopouště a nehostinné oblasti. Pokud se o ni dobře postaráte, poroste i u nás, jen není mrazuvzdorná.
Sanskrtské slovo ašvaganda je spojením dvou slov – ašva znamená kůň a ganda sílu, dohromady tedy označuje “koňskou sílu”. Takovou sílu účinkům této rostliny totiž Indové od nepaměti přisuzují. Někdy se jí říká i indický ženšen, jelikož má podobné účinky této čínské bylině. Ašvaganda je v indické ájurvédě jednou z nejcennějších bylin. Po staletí pomáhala léčit spoustu různých chorob a sloužila k posilování organismu.
Rostlina s bohatou historií
Ajurvéda je jednou z nejstarších medicín na světě a zásadně se liší od evropského lékařství. Ajurvédští lékaři se snaží přijít na původ onemocnění, vyléčit ho a nadále nemoci předcházet pomocí rostlin. A právě ašvaganda je stěžejní rostlina ájurvédské medicíny, která ji používá už více jak 4000 let. V historii byla považována za silné afrodiziakum, takže třeba v Mezopotámii její nadrcený kořen přidávali do nápojů lásky. Také do Evropy, kam přišla tato rostlina v 17. století, se dostala především jako známé afrodiziakum. Lékaři ale velice brzy zjistili, že má mnohem širší účinky a že tělu pomáhá doslova od hlavy až k patě.
Podpora imunity a silný antioxidant
Dalo by se říct, že tato téměř zázračná rostlina má velice komplexní a široké účinky. To je způsobeno velkým množstvím vysoce účinných látek, k nimž patří například withanolidy. Základním přínosem ašvagandy je podpora obranyschopnosti organismu. Dokáže urychlit rekonvalescenci po nemoci a výrazně zlepšuje fyzickou i psychickou kondici, zlepšuje spánek i paměť.
Zpomaluje také známky stárnutí. Má i významné antioxidační účinky, protože pomáhá tělu zbavit se toxinů a volných radikálů, čímž ho pročišťuje a zajišťuje mu větší vitalitu. Tradičně ji lékaři předepisují lidem po nemoci.
Zdravý spánek a lepší paměť
Osvědčené afrodiziakum pro muže i ženy
Mužům zvyšuje potenci a zlepšuje kvalitu spermií. U obou pohlaví se používá k léčbě sexuálních poruch jako jsou frigidita či impotence.
Podpora krevního oběhu a výživa pro celé tělo
Jako silný antioxidant pročišťuje ašvaganda krev a díky vysokému obsahu železa zvyšuje počet krvinek a aktivuje kostní dřeň, což pomáhá třeba při chemoterapii. Naopak dokáže snížit krevní tlak a upravit hladinu krevního cukru a cholesterolu. Svým působením stabilizuje organismus a vyživuje tkáně, svaly i kosti. Detoxikuje játra a celkově působí na organismus antibioticky, ve vyšších dávkách dokonce protinádorově.
Máte nějaké dotazy? Pokud ano, pište do komentáře, nebo napište na email, budeme se těšit ?
Vaše Voňavá bylinka?